Okončana talačka kriza u brazilskom zatvoru

U zatvoru na sjeveroistoku Brazila okončana je pobuna, a zatvorenici su, poslije dugih pregovora, pustili 131 taoca, javio je AFP, pozivajući se na regionalne zvaničnike.
Približno 400 zatvorenika se u nedjelju ujutro, tokom vremena za posjete, pobunilo protiv loše hrane i lošeg postupanja stražara prema njima.
Policija je saopćila da su zatvorenici bili naoružani noževima i trima puškama ukradenim iz skladišta u zatvoru.
Svi taoci, izuzev tri zatvorska čuvara, bili su rođaci zatvorenika, uključujući mnogobrojne žene i djecu, navodi AFP.
Ured za javnu sigurnost najmanje brazilske savezne države Sergipe, u kojoj se nalazi zatvor, saopćio je da su zatvorenici okončali pobunu poslije 24 sata pregovaranja.
“Učinili smo sve što je moguće i razumno, i istražit ćemo njihove žalbe”, navodi se u saopćenju.
Kapaciteti zatvora u Brazilu, kao i u drugim južnoameričkim zemljama, preopterećeni su, a u ovim ustanovama često vladaju korumpirani zvaničnici i kriminalne bande, koje nameću sopstvena pravila, navodi francuska agencija.
Izvor: Agencije