Odbačene žalbe 10 kandidata za predsjednika

Komitet zadužen za nadziranje egipatskih predsjedničkih izbora potvrdio je odluku o diskvalifikaciji 10 kandidata iz utrke, uključujući Omara Suleimana, glavnog obavještajca iz vremena Hosnija Mubaraka, te selefijskog imama Hazema Salaha Abu Ismaila, objavio je list u državnom vlasništvu Al-Ahram.
U utorak je također potvrđena diskvalifikacija kandidata Muslimanskog bratstva Khairata al-Shatera.
Konačna lista kandidata trebala bi biti objavljena 26. aprila, nešto manje od mjesec dana prije izbora, koji se trebaju održati 23. i 24. maja.
Sjedinjene Američke Države su u ponedjeljak dale podršku „slobodnim i poštenim“ izborima u Egiptu, ali se nisu uključile u debatu o diskvalifikaciji vodećih predsjedničkih kandidata.
„Naša jedina briga jeste to da ovo bude transparentan, slobodan i pošten proces, što je korak naprijed u načinu koji se slaže sa željama egipatskog naroda“, kazao je Mark Toner, glasnogovornik američkog State Departmenta.
Izborna komisija je kazala da je odbacila 10 kandidatura na osnovu zakona.
Reporter Al Jazeere Mike Hanna, koji se javio iz Kaira, kazao je da se kandidati više ne mogu žaliti na ovu odluku.
Međutim, Muslimansko bratstvo nije zabrinuto odlukom, kazao je Hanna.
„U posljednjem momentu predložili su drugog kandidata kada su pretpostavili da će Shater biti diskvalificiran. Mohammed Morsi će se kandidirati umjesto njega i sada će biti jedan od favorita u utrci“, rekao je Hanna.
Različiti razlozi
Abu Ismail, advokat koji je postao imam sa dosta sljedbenika, diskvalificiran je jer mu je majka imala dvojno, američko-egipatsko državljanstvo.
Prema novom egipatskom izbornom zakonu, kandidat, kandidatov supružnik ili kandidatovi roditelji ne mogu imati drugo državljanstvo osim egipatskog.
Abu Ismail je pitao zašto izborna komisija nije javnosti pokazala dokumente koji navodno dokazuju da je njegova pokojna majka imala američko državljanstvo.
Shaterova kandidatura je odbačena zbog njegovog ranijeg dosjea o kažnjavanju.
Shater, zamjenik predsjednika Muslimanskog bratstva koje je bilo zabranjeno tokom Mubarakove vladavine, bio je u zatvoru na osnovu optužbi za terorizam i pranje novca, ali je ove godine amnestiran.
Suleiman, Mubarakov šef obavještajnih službi tokom dvije decenije kratko je bio potpredsjednik države, no u februaru 2011. je dao ostavku kada i predsjednik nakon sedmica masovnih protesta protiv njegove tridesetogodišnje vladavine.
Za njega se navodi da je diskvalificiran jer je imao problem sa dobijanjem podrške glasača.
Izvor: Agencije