Suđenje Breiviku za ubistvo 77 ljudi

U Oslu je počelo suđenje Andersu Behringu Breiviku, optuženom za ubistvo 77 ljudi u julu prošle godine. Izjašnjavajući se o krivici, Breivik je ponovio da je počinio ubistva koja mu se stavljaju na teret, ali i da nije kriv.
Pod jakim mjerama sigurnosti, Breivik je iz zatvora prebačen u okružni sud u Oslu.
U sudnicu je ušao sa lisicama na rukama. Čim su mu skinute, visoko je podigao desnu ruku sa šakom stisnutom u pesnicu. Znak otpora i nepriznavanja suda.
To je, prema njegovom mišljenju, desničarski pozdrav, koji predstavlja snagu i izazov u borbi s marksističkim tiranima u Evropi.
‘Ne priznajem sud’
Poput onih koje je navodio u svom Manifestu, Slobodana Miloševića i Radovana Karadžića, koji nisu priznali nadležnost Haškog tribunala, Breivik je iskoristio priliku da sudu saopći slijedeće:
“Ja ne priznajem norveške sudove. Dobili ste svoj mandat od političkih stranaka koje podržavaju multikulturalizam”, rekao je Breivik sudu. “Ne priznajem vlast suda.”
Nakon proceduralnih pitanja, tužiteljka Inga Bejer Eng, pročitala je optužnicu. Dok je detaljno opisivala Breivikov zločin i izgovarala imena pobijenih, Breivik je djelovao nezainteresovano, povremeno se osmjehujući.
“Kristiana Rasmunsen, rođena 7. novembra 1980. godine. Nalazila se na prvom spratu vladine zgrade R4. Zadobila je nekoliko povreda glave između mozga i arterije, kao i povrede abdomena sa unutrašnjim kvarenjem, kazala je javna tužiteljka Inga Bejer Engh.
Breivik rekao da je Laburistička stranka bila “legitimni cilj”, jer tolerira muslimane.
Tokom čitanja optužnice tužioci su iznijeli i niz dokaza potkrijepljenih fotografijama, od literature koju je Breivik koristio do materijala od kojeg je napravio bombu koja je eksplodirala u administrativnom dijelu Osla.
Mnogi se plaše da bi Breivik sudnicu mogao da pretvori u cirkus zbog direktnog prenosa suđenja.
Njegov advokat rekao je ranije da Breivik neće objašnjavati svoje akcije, ali da ujedno žali što nije uradio više.
Porodice nekih od ubijenih prisustvuju suđenju. Suđenju prisustvuje i dvadesetogodišnji Bjoern Ihler, koji je jedan od preživjelih.
“Mislim da je veoma važno da svijet vidi njega i o čemu se radi. To je tragedija zasnovana na političkim pogledima koji su veoma rašireni i uobičajeni širom svijeta. Protiv toga se moramo boriti. Moramo se boriti protiv ekstremističkih akcija poput ove”, kazala je Bjoern Ihler.
Automobil-bomba
Breivik (33) je priznao da je 22. jula 2011. godine aktivirao automobil-bombu ispred sjedišta Vlade u Oslu, u čijoj je eksploziji poginulo osam ljudi, te da je nakon toga ubio 69 osoba, većinom tinejdžera, u ljetnom kampu mladeži Laburističke stranke na otoku Utoya.
Priznao je čin, ali ne i krivičnu odgovornost, jer sam sebe smatra nevinim.
Ako bude proglašen mentalno stabilnim, mogao bi dobiti 21 godinu zatvora.
On je rekao da je ta stranka bila “legitimni cilj”, jer tolerira muslimane.
Ako sud proglasi Breivika psihički bolesnim, on će, umjesto u zatvoru, završiti u psihijatrijskoj klinici, a ako bude proglašen mentalno stabilnim, mogao bi dobiti 21 godinu zatvora.
Izvor: Al Jazeera i agencije