Sigurne granice prioritet Centralne Azije

Povlačenjem međunarodnih snaga iz Afganistana raste potreba za pomoći u osiguravanju granica i borbi protiv kriminala i šverca, zaključak je prvog dana konferencije u Beču, posvećene sigurnosti u Centralnoj Aziji.
“Poslije povlačenja međunarodnih snaga iz Afganistana prijetnje će rasti”, upozorio je ministar unutrašnjih poslova Tadžikistana Ramazon Rahimov, prenosi AFP.
On je ukazao da raste količina naoružanja i narkotika koje je zaplijenila njegova zemlja.
Rahimov je apelirao na međunarodne partnere da zatraže od NATO-a jačanje kapaciteta pograničnih snaga u zemljama Centralne Azije kroz snabdijevanje naoružanjem, koje koriste međunarodne snage predvođene zapadnom vojnom alijansom.
Evropska unija, Ujedinjeni narodi i Organizacija za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE) pokrenule su mnoštvo projekata za pomoć reformi prakse kontrole granica u Centralnoj Aziji kroz obuku i opremu.
Sigurne granice
Učesnici konferencije u Beču složili su se da je potreban veći stepen saradnje i razmjena informacija.
Regionalna saradnja se provodi već sada sa Kazahstanom, koji je obučio kirgiske, tadžikistanske i afganistanske predstavnike u upravljanju granicama u vojnim centrima.
Međunarodne institucije insistiraju da sigurnosne mjere ne bi trebalo da sprečavaju slobodu kretanja i trgovine.
“Samo ako granice budu sigurne i otvorene moguće je imati prosperitet, stabilnost i sigurnost”, naglasila je Rebeca Grynspan iz Programa za razvoj UN-a (UNDP).
Gdje su nekad sovjetske snage patrolirale helikopterima, danas često granicu čuvaju kolima i pješice u oblastima u kojima čak nema ni puteva, rekli su predstavnici OSCE-a.
Učesnici konferencije naglasili su da u pojedinim slučajevima čak ni ne postoji jasna demarkacija granica.
Izvor: Agencije