UN odobrio slanje posmatrača u Siriju

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) jednoglasno je u subotu usvojilo rezoluciju kojom se daje zeleno svjetlo slanju posmatrača koji bi trebali nadgledati krhki prekid vatre u Siriji.
Rusija i Kina, koje su ranije blokirale donošenje rezolucije u Vijeću sigurnosti, konačno su je odobrile.
Rrezolucija predviđa upućivanje do 30 nenaoružanih posmatrača u Siriju, koji će nadzirati poštovanje prekida vatre.
Vijeće sigurnosti u rezoluciji također osuđuje kršenje ljudskih prava u Siriji i nasilje naoružanih skupina.
Rezolucija poziva sve strane, uključujući opoziciju, da odmah prekinu “svako oružano nasilje u svakom obliku”.
Ona upućuje i upozorenje Damasku te kaže da će Vijeće sigurnosti “ocijeniti provedbu rezolucije i razmotriti daljnje korake ako ih ocijeni potrebnima”.
Rrezolucija predviđa upućivanje do 30 nenaoružanih posmatrača u Siriju, koji će nadzirati poštovanje prekida vatre, prenosi Reuters.
‘Granice za akcije’
Britanska agencija navodi da su se Rusija i Kina pridružile ostalim članicama i glasale za nacrt rezolucije Zapada i arapskih zemalja, ali da je stalni predstavnik Rusije pri UN-u Vitalij Čurkin stavio do znanja da postoje granice za vrste akcija UN-a koje Moskva može podržati.
Vitalij Čurkin [EPA]
Sponzori rezolucije Vijeća sigurnosti 2042 bili su SAD, Velika Britanija, Francuska, Njemačka, Portugalija, Kolumbija i Maroko.
“Zbog poštovanja suvereniteta Sirije, izjasnili smo se protiv destruktivnih pokušaja stranog miješanja ili unošenja bilo kakve vrste iluzornih popravki”, rekao je Čurkin.
Interfaks prenosi da je Čurkin kazao da je pred posmatračima težak zadatak.
“Od njih se očekuje visok profesionalizam, hrabrost i objektivnost. Za rad posmatrača neophodno je stvoriti povoljne uvjete, koji uključuju i aspekt osiguranja sigurnosti”, rekao je ruski diplomata.
Čurkin je, komentirajući rezultate glasanja, ukazao da je usvojeni nacrt uravnoteženiji i da bolje odražava realnu situaciju nego prethodne verzije tog dokumenta.
Prvi tim stiže u nedjeljuPrvi posmatrači UN-a stići će u nedjelju u Siriju, objavio je glasnogovornik UN-a u New Yorku Kieran Dwyer.
“Pet ili šest vojnih posmatrača krenulo je avionom” čim je Vijeće sigurnosti odobrilo slanje pripremne misije za kontrolu prekida vatre, kazao je on za AFP.
Posmatrači će vjerovatno stići u Siriju u nedjelju, a tokom sljedećih dana slijedit će ih još 25 posmatrača.
Zaustaviti nasilje
U rezoluciji se pozivaju “sve strane, uključujući opoziciju, da neizostavno zaustave svako oružano nasilje”.
Obje sukobljene strane u Siriji pozivaju se da neodložno “obustave svako oružano nasilje u svim njegovim formama”.
Takođe, sirijske vlasti se pozivaju da provedu zahtjeve specijalnog izaslanika generalnog sekretara UN-a i Arapske lige (AL) Kofi Annana i povuku vojsku i teško oružje iz gradova i naselja.
RIA Novosti navodi da se očekuje da će prvi tim posmatrača imati od 10 do 12 ljudi, a da njegov sastav može kasnije biti povećan do 250.
Kako izvještava Itar-Tass, prva grupa vojnih posmatrača treba “uspostaviti vezu sa stranama i početi izvještavati o ispunjavanju uslova potpunog prekida oružanog nasilja svih strana, do raspoređivanja misije”.
Očekuje da će prvi tim posmatrača imati od 10 do 12 ljudi, a da njegov sastav može kasnije biti povećan do 250.
Vijeće sigurnosti je pozvalo “sirijsku vladu i sve ostale strane da osiguraju da grupa-prethodnica bude u stanju ispunjavati svoje funkcije” i garantirati njenu sigurnost “bez štete po slobodu kretanja i pristupa”.
Vijeću sigurnosti se obratilo generalnom sekretaru UN-a Ban Ki-moonu s molbom da mu hitno referira o svim smetnjama koje bilo koja od strana čini za efikasan rad grupe i da ga izvijesti o ispunjenju usvojene rezolucije, najkasnije do 19. aprila.
I ruski oficir
Čurkin je rekao da će među posmatračima UN-a biti i ruski oficir.
Ban Ki-moon [AFP]
“Očekujemo da generalni sekretar UN-a Vijeću sigurnosti dostavi konkretne prijedloge o početku posmatračkog prisustva UN-a”, kazao je ruski diplomata.
Annanov glasnogovornik Ahmad Favzi rekao je da bi u misiji mogli biti učesnici vojnici koji su već u regionu iz azijskih, afričkih i latinoameričkih zemalja, prihvatljivi Assadovim vlastima.
U centru Ananovog mirovnog plana je prekid vatre, koji je zvanično stupio na snagu u četvrtak, a usmjeren je na okončanje krvoprolića dugog više od godinu dana, u kome je, prema podacima UN-a, poginulo preko 9.000 osoba.
Reuters ističe da je ovo prva rezolucija 15-članog Vijeća sigurnosti usvojena od kada je prije 13 meseci počela antirežimska pobuna u Siriji i podsjeća da su Rusija i Kina dva puta uložile veto na nacrt koji je osuđivao Asdadov režim.
Izvor: Agencije