Milion Sirijaca treba humanitarnu pomoć

Stručnjaci Ujedinjenih naroda i Organizacije za islamsku saradnju (OIC) učestvovali su u procjeniteljskoj misiji u Siriji i zaključili da više od milion Sirijaca treba humanitarnu pomoć, saopćio je u četvrtak UN.
I Belgija zatvara ambasaduBelgija je saopćila u četvrtak da zatvara ambasadu u Damasku iz bezbjednosnih razloga i u znak protesta protiv represije u Siriji.
Ambasada će biti zatvorena 31. marta odlaskom belgijskog ambasadora, dok će prvi sekretar ambasade biti u prostorijama evropske delegacije u Damasku, navodi ministar vanjskih poslova Didier Reinders.
Brisel je ovim potezom slijedio primjer više država Evropske unije (EU) – Italije, Španije, Francuske, Velike Britanije i Holandije te SAD-a, Turske, Japana i arapskih monarhija u Zaljevu, koje su već zatvorile svoja diplomatska predstavništva u Siriji.
Reinders je naveo da će učestvovati na sastanku “Prijatelji Sirije”, koji bi trebao biti održan 1. aprila u Istanbulu.
Jedan glasnogovornik UN-a je precizirao da je ova misija, koju je predvodila sirijska vlada, završila posao 26. marta i da su stručnjaci mogli ući i u “zone koje drži opozicija”.
On je, također, priznao da pristup “nekim zonama” nije bio moguć, “zbog nesigurnosti ili nedovoljno vremena”, ali nije precizirao o kojim se zonama radi.
Pristup nekim zonama nije bio moguć zbog nesigurnosti ili nedovoljno vremena.
“Zajednička analiza UN-a i OIC-a utvrđuje da najmanje milion Sirijaca ima potrebu za humanitarnom pomoći u zonama koje je posjetila misija”, izjavio je glasnogovornik Eduardo del Buey.
Misija, u kojoj su bili predstavnici, osam UN-ovih agencija, i tri stručnjaka OIC-a, stigla je u Siriju 16. marta i posjetila regije: Homs, Hamu, Tartus, Latakiju, Halep, Deir-Ez Oz, Deru i seoska predgrađa Damaska.
Dug oporavak
Glasnogovornik je rekao da su među stanovništvom kojem treba pomoć ranjene i raseljene osobe, kao i porodice koje su ih prihvatile i siromašni Sirijci, koji su postali još siromašniji nakon godine dana krize i ekonomskih sankcija nametnutih Siriji.
Tim osobama su prvenstveno potrebni hrana, smještaj i medicinska pomoć.
Prvi konvoj pomoći za blizu 2.000 raseljenih porodica krenuo iz Damaska u lučki grad Tartus.
“Trebat će mjeseci, možda i godine, prije nego što se situacija vrati u normalu, ma kakav bio politički razvoj i promjena sigurnosne situacije u Siriji”, zaključio je glasnogovornik.
On je izjavio da je prvi konvoj pomoći za blizu 2.000 raseljenih porodica krenuo iz Damaska u lučki grad Tartus u srijedu.
Pomoć će se dijeliti već od petka.
Izvor: Agencije