Eksplozija u Bagdadu na početku samita AL-a

Arapske vođe pozvat će sirijsku vladu i opoziciju da sjednu za pregovarački stol i razmotre Annanov mirovni plan (AP)

Irak je domaćin prvog samita Arapske lige u 22 godine, na kojem će lideri arapskih zemalja uglavnom raspravljati o Siriji. 

Kuvajtski emir na samitu

Šeik Sabah Al-Ahmad Al-Sabah stigao je u četvrtak u Bagdad, što je prva posjeta kuvajtskog emira Iraku od 1990., kada su iračke snage pod vodstvom tadašnjeg predsjednika Saddama Huseina napale Kuvajt.

Više od 20 godina od Zaljevskog rata brojna otvorena pitanja između dviju zemalja još čekaju rješenje.

Emir će sudjelovati na samitu Arapske lige u Palati republike, mjestu na kojem je Hussein, smaknut u decembru 2006., obznanio napad na Kuvajt.

Dan prije početka sastanka geenralni sekretar UN-a Ban Ki-moon pozdravio je razvoj odnosa između dviju zemalja te pozvao Bagdad da ispoštuje svoje obveze oko granica, ratnih kompenzacija i nestalih Kuvajćana tokom Husseinove vladavine.

Šefovi država i generalni sekretar Ujedinjenih naroda Ban Ki-Moon prisustvovali su otvorenju samita u bivšoj Palati republike u četvrtak.

Uprkos velikim mjerama osiguranja, raketa ili minobacačka granata pala je na rub zaštićene Zelene zone u vrijeme početka samita, kazao je visoki sigurnosni zvaničnik.

Grad blokiran

U gradu je gotovo u potpunosti zabranjeno kretanje zbog samita, a 100.000 pripadnika snaga sigurnosti stavljeno je u stanje pripravnosti.

Zatvorene su brojne ulice, zabranjeni letovi, te isključene mreže mobilne telefonije.

Arapske vođe pozvat će sirijsku vladu i opoziciju da sjednu za pregovarački stol i razmotre mirovni plan u šest tačaka, koji je predstavio specijalni izaslanik Arapske lige i Ujedinjenih naroda Kofi Annan, navodi se prijedlogu Bagdadske deklaracije koji je objavio AFP.

Regionalni lideri „osuđuju nasilje, ubistva i krvoproliće i podržavaju postizanje političkog rješenja kroz nacionalni dijalog“, navodi se u dokumentu.

Arapski lideri, međutim, kazali su da učesnici samita neće tražiti ostavku predsjednika Sirije Bashara al-Assada, niti će razmotriti naoružavanje opozicije koja ga želi svrgnuti s vlasti.

Dvije grupe

Arapske države podijeljene su u dvije grupe kada je u pitanju Sirija. Zemlje poput Katara i Saudijske Arabije zagovaraju slanje oružja opoziciji, dok druge, poput Iraka, traže političko pomirenje.

Al Jazeerina reporterka Jane Arraf, koja izvještava sa samita, kazala je da su arapske zemlje zabrinute zbog mogućnosti da u Siriji bukne građanski rat i primoranosti međunarodne zajednice da djeluje u tom slučaju.

„Arapske zemlje svakako ne žele biti u sredini, sa Iranom na jednoj strani i cijelim arapskim svijetom na drugoj“, kazala je ona.

Izvori: Al Jazeera i agencije


Reklama