Maloljetnici do kraja života iza rešetaka

Nekoliko hiljada maloljetnih kriminalaca u SAD-u služi doživotnu zatvorsku kaznu, bez mogućnosti puštanja na uvjetnu slobodu.
Vrhovni sud bi uskoro trebao donijeti odluku – da li mladima treba suditi kao odraslim osobama za kaznena djela koja su počinili prije 18.e godine.
“Kad vam advokat kaže da ćete dobiti doživotnu kaznu, mislite na 20 godina. To nije tako”, kaže Betty, baka jedne zatvorenice.
Betty nije ništa promijenila u Kristynoj sobi od dana kad je njena unuka poslana na odsluženje doživotne kazne.
“Ova pidžama je posljednje što je skinula.”
Kristy je imala samo 16 godina kad ju je sud u Louisiani osudio zbog saučesništva u ubistvu.
Okrutna praksa
Sada je u četvrtoj deceniji života, a u zatvoru je stekla diplomu i predaje drugim zatvorenicima. Kao mnogi tinejdžeri, osuđeni na doživotnu kaznu, nikad neće izaći.
“Više ne znam kakav je osjećaj imati 16 godina i biti kod kuće”, kazala je u telefonskom razgovoru Kristy.
Dwayne Betts je asistent na Univerzitetu Harvard. Nekada je bio prestupnik. Sa 16 godina osuđen je za krađu automobila uz upotrebu nasilja.
Oni koji su protiv doživotnih kazni za najnasilnije tinejdžere pozivaju se na rezultate jednog istraživanja od prije 20 godina.
Kaže da je zatvaranje tinejdžera sa odraslim zatvorenicima – okrutno.
“Pitanje je da li možemo odgovarajuće kazniti maloljetnike koji su počinili i teška i lakša krivična djela bez osuđivanja na zatvorsku kaznu. Mislim da možemo”, smatra Betts.
Oni koji su protiv doživotnih kazni za najnasilnije tinejdžere pozivaju se na rezultate jednog istraživanja od prije 20 godina.
“Adolescenti u tom periodu prolaze kroz značajne promjene. Većina njih će kasnije, kad odraste, imati drugačiji karakter”, upozorava Jennifer Woolard sa Univerziteta Georgetown.
Odluka do kraja godine
Ali, oni koji zagovaraju doživotne kazne kažu da se samo malom broju tinejdžera sudi kao odraslim osobama.
“Većini tinejdžera – više od 99 posto njih – sudi se na sudovima za maloljetnike, gdje i pripadaju, jer mi, kao društvo, vjerujemo da se većina tinejdžera može rehabilitirati”, kaže Charles Stimson iz Fondacije Heritage.
Pred najvišim sudom u državi sada je odluka o tome da li tinejdžere koji počine najteže zločine treba zauvijek zatvoriti, ili im omogućiti puštanje na uvjetnu.
Odluka bi trebala biti donesena do kraja godine.
Izvor: Al Jazeera