Nuklearni terorizam i dalje prijeti

Lideri 53 zemlje obavezali su se da će preduzeti oštrije mjere i bliže sarađivati kako bi prevazišli prijetnju nuklearnog terorizma.

U zajedničkoj izjavi objavljenoj na kraju dvodnevnog samita o nuklearnoj sigurnosti u Seulu, lideri su ponovili da dijele „zajedničke ciljeve nuklearnog razoružanja i mirnodopskog korištenja nuklearne energije“.

„Nuklearni terorizam i dalje je jedan od najvećih izazova međunarodnoj sigurnosti“, navodi se u saopćenju.

Stav Pjongjanga

Sjeverna Koreja se  neće odreći prava na lansiranje “civilnog satelita”, izvijestila je u utorak službena sjevernokorejska agencija KCNA.

“Nikada se nećemo odreći prava na lansiranje civilnog satelita, to je legitimno pravo suverene države i bitna etapa u ekonomskom razvoju”, navela je KCNA.

Sjeverna Koreja ističe da je pozvala američku NASA-u da pošalje svoje stručnjake “kako bi se svojim očima mogli uvjeriti u mirnodopsku narav lansiranja našeg satelita”.

Sjedinjene Države i njihovi saveznici sumnjaju da je riječ o prikrivenom lansiranju rakete usprkos rezolucijama UN-a koje Sjevernoj Koreji zabranjuju nuklearne i balističke pokuse.

„Prevazilaženje ove prijetnje zahtijeva oštre mjere unutar država i međunarodnu saradnju zbog potencijalnih globalnih, političkih, ekonomskih, društvenih i psiholoških posljedica“.

Lideri su pozdravili „značajne pomake“ koje su države napravile od prvog sastanka o nuklearnoj sigurnosti održanog u Washingtonu 2010.

Ranije je predsjednik Sjedinjenih Američkih Država  poručio stranim liderima da „sigurnost svijeta zavisi od mjera koje mi preduzmemo“.

Obama je kazao da je međunarodna zajednica napravila pomake u odstranjivanju nuklearnih materijala i poboljšavanju sigurnosti u nuklearnim postrojenjima širom svijeta.

Zbog ovih napora, sve više nuklearnog materijala zaštićeno je od ruku terorista.

Ali, Obama je dodao da „i dalje postoji mnogo loših djelatnika koji traže ove opasne materijale, koji su nezaštićeni na mnogim mjestima“.

Smrtonosni materijali

„Ne bi trebalo mnogo, samo šačica ovih materijala bi mogla ubiti na stotine hiljada nevinih ljudi, a to nije preuveličavanje, to je naša realnost“, kazao je Obama tokom posljednjeg dana samita kojem su prisustvovala 53 svjetska lidera.

Iako je službena tema samita pojačavanje mjera nadzora za kretanje nuklearnih materijala širom svijeta, većina razgovora vodila se o pokušajima da se zaustavi plan Sjeverne Koreje da lansira raketu dugog dometa, te da se ova zemlja vrati za pregovarački stol.

Pjongjang tvrdi da će raketa zaobići druge zemlje, dok su prethodne rakete ispaljivane nad Japanom.

Prošle sedmice, japanski ministar odbrane Naoki Tanaka kazao je da bi njegova zemlja mogla oboriti raketu ako uđe u japanski zračni prostor.
Zabrinutost zbog sjevernokorejskog plana izrazila je i Kina, blizak saveznik izolirane komunističke države.

Obama je apelirao na sjevernokorejske lidere da odbace svoj plan za lansiranje rakete. U protivnom bi bilo upitno nedavno američko obećanje da će Pjongjangu pružiti pomoć u hrani ukoliko Sjeverna Koreja objavi moratorijum na nuklearno i raketno testiranje.

Stav Pekinga i Seula

Kineski predsjednik Hu Jintao u utorak je istakao napredak postignut od 2010, ali je upozorio da je stanje i dalje teško.

Njegova će zemlja ojačati saradnju s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA) i pomoći zemljama koje žele da preinače svoje reaktore koji rade na visoko i niskoobogaćen uranijum.

Predsjednik zemlje domaćina, Južne Koreje, koja sumnja da susjedni sjever želi pokrenuti proizvodnju atomskog oružja, upozorio je da su širenje atomskog oružja i prijetnja nuklearnog terorizma “ozbiljan izazov” miru.

“Teroristi nemaju sućuti i ne znaju za ustupke. Nijednog časa neće se dvoumiti da li da žrtvuju nedužne živote za svoje ciljeve”, kazao je Lee Myung-bak.

Usto je podsjetio da je 1.600 tona visokoobogaćenog uranijuma i 500 tona plutonijuma – čime se može proizvesti više od 100.000 atomskih bombi – još uskladišteno, ponegdje i u sumnjivim uslovima, u republikama bivšeg Sovjetskog Saveza i na drugim mjestima u svijetu.

Smanjivanje arsenala

U ponedjeljak je Obama kazao da želi „svijet bez nuklearnog oružja“.

Predsjednik SAD-a spomenuo je mogućnost smanjivanja američkog arsenala, u pokušaju da ubijedi svjetske vođe da je potrebno preduzeti konkretne mjere protiv prijetnje nuklearnog terorizma.

„Već sa sigurnošću možemo reći da imamo više nuklearnog oružja nego što je potrebno“, kazao je Obama studentima univerziteta Hankuk u Seulu prije samita.

Rekao im je da je uvjeren da SAD i Rusija zajedno mogu smanjiti svoje arsenale nuklearnog oružja.

Izvori: Al Jazeera i agencije


Reklama