Novi lider Malija podržao puč

Brojni građani zahtijevaju povratak stare vlasti (AFP)

Novi vojni lider Malija podržao je prošlosedmični puč u ovoj zapadnoafričkoj državi, rekavši da je predsjednik kojeg je svrgnuo razočarao zemlju.

U ekskluzivnom intervjuu za Al Jazeeru, vojni oficir Amadou Sanogo optužio je i zbačenu vladu da nije učinila dovoljno da suzbije tuareške borce na sjeveru.

„Ono što nas je navelo da okončamo vladavinu predsjednika Amadoua Touare je dugoročna kriza na sjeveru. Naoružane bande ubijaju ljude i razvojni program nije imao šansu da opstane, što je armiju dovelo u katastrofalnu poziciju“, kazao je Sanogo.

Poruka međunarodnoj zajednici

„Osnovali smo tehnički tim koji će razmotriti moguća rješenja krize na sjeveru. Ne preferiramo rat i konfrontaciju. Ljudi na sjeveru su naša braća i mogu s nama sjesti za pregovarački stol“, dodao je Sanogo.

On je ranije izjavio da želi pregovarati s pobunjenicima, ali je i obećao da će vojsci pružiti sve što je potrebno da zaustavi pobunjenike.

Bez obzira na široke kritike upućene njegovim snagama, Sanogo je kazao da se nada da će međunarodna zajednica prihvatiti razloge za puč.

„Poslat ćemo predstavnike u međunarodne organizacije, kao i u prijateljske zemlje, kako bi objasnili naše ciljeve i ono što nas je navelo da ovo izvedemo“, kazao je Sanogo.

Vojnici koje je predvodio Sanogo preuzeli su kontrolu nad prijestolnicom Bamakom i zatvorili državne granice u srijedu, što je natjeralo predsjednika Touarea da pobjegne na nepoznatu lokaciju.

U utorak je, međutim, vojno vođstvo objavilo otvaranje glavnog aerodroma za civilne letove.

Demonstracije građana

Potez je došao dan nakon što se blizu hiljadu demonstranata, uključujući članove omladinskih organizacija i političkih stranaka, okupilo u centru glavnog grada da zahtijeva povratak ustavnom poretku.

Neke omladinske grupe zaprijetile su da će marširati prema centrali državne radio-televizije, koju pobunjeni vojnici drže pod kontrolom.

Okupljeni građani uzvikivali su „dole Sanogo“ i „oslobodite ORTM [državni emiter]“.

Nekoliko političara obratilo se okupljenima, uključujući Soumaliju Cissea, jednog od favorita za predsjedničke izbore koji su predviđeni za 29. april.

Sanogo je kazao da vojska treba nastaviti štititi Mali, pogotovo zbog toga što tuareški pobunjenici napadaju gradove na sjeveru.

„Vojska je već odgovorna za sigurnost ove zemlje, ovdje u Bamaku i na sjeveru“, kazao je on. „Zahtijevamo da se ustav poštuje, kao i ustavom određeni okvir za izbore“.

U ponedjeljak je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda u saopćenju osudilo „nasilno preuzimanje“ vlasti u Maliju.

Pozvano je pobunjene vojnike da „zaustave nasilje i vrate se u kasarne“.

Sjedinjene Američke Države obustavile su pomoć ovoj zemlji, ali je glasnogovornica Victoria Nuland kazala da će nastaviti sa slanjem humanitarne pomoći siromašnim građanima.

Evropska unija, Svjetska banka i Afrička banka za razvoj suspendirale su pomoć zbog puča, dok je Afrička unija suspendirala članstvo Malija.

Izvor: Al Jazeera


Reklama