Vojnik SAD optužen za ubistva u Afganistanu

Protiv narednika američke vojske Roberta Balesa u petak je podignuta optužnica za 17 ubistava sa predumišljajem, najtežom optužbom koja bi ga mogla dovesti do smrtne kazne zbog masakra afganistanskih civila, objavila je vojska Sjedinenih Američkih Država.

Ovaj 38-godišnji vojnik je optužen da je napustio američku vojnu bazu sa 9-milimetarskim pištoljem i puškom M-4, opremljenom ispaljivačem raketa, prije zore 11 marta i ubio osmero djece i devet odraslih Afganistanaca, te da je neke spalio. Ovo je najteža optužba za ubistva civila od strane Amerikanca i žestoko je poremetila odnose SAD i Afganistana u kritično vrijeme decenijskog rata.

Nije jasno šta je izazvalo ubistva, no slučaj je privukao novu pažnju debatom o brizi za mentalno zdravlje vojnika, koji su doživjeli rekordnu stopu samoubistava i teških incidenata zbog posttraumatskog stres sindoma i povreda mozgda tokom čestih misija u Iraku i Afganistanu.

Šest drugih stanovnika Afganistana (muškarac, žena i četvoro djece) ranjeni su u distriktu Panjwai provincije Kandahar, duhovnom rodnom mjestu talibana. Bales je optužen i za šest pokušaja ubistva i šest tačaka napada u tim slučajevima, prenio je glasnogovornik američkih snaga u Afganistanu, pukovnik Gary Kolb.

Bales, otac dvoje djece u Lake Tappsu, savezna država Washington, zvanično je obavješten o 29 tačaka optužnice u vojnom zatvoru Fort Leavenworth, Kansas.

Njegov civilni advokat, John Henry Browne, kazao je u petak kako vjeruje da će vlada imati dosta problema u procesu dokazivanja svog slučaja i da je mentalno stanje njegovog klijenta važno pitanje. Bales je bio na četvrtom zadatku, a prethodna tri je odslužio u Iraku, gdje je pretrpio povrede glave i stopala.

Slučaj iz 1961.

Odluka da bude optužen za ubistvo s predumišljajem nagovještava kako tužiteljstvo planira tvrditi da je svjesno počinio ubistva. Vojni pravni zvaničnik za američke snage u Afganistanu, koji je govorio pod uvjetom anonimnosti, istakao je kako ovaj oblik ubstva nije nešto što se mora pripremati dugo vremena.

Maksimalna kazna za ubistvo sa predumišljajem je smrtna, besčasni otpust iz oružanih snaga, degradacija na najniži stepen i potpuno oduzimanje plate i honorara, naveo je Kolb. Minimalna kazna je doživotni zatvor sa mogućnošću podnošenja molbe za pomilovanje.

“Američki pravni stručnjaci smatraju da, ako Bales bude i osuđen na smrtnu kaznu, na njeno izvođenje čekat će se godinama, možda i desetljećima. Ne treba zaboraviti da tužitelji neće imati forenzičkih nalaza, neće biti svjedoka, a Bales je već rekao svom odvjetniku da se uopće ne sjeća što se dogodilo”, izvijestio je dopisnik Al Jazeere iz SAD-a Ivica Puljić.

Vojska nije smakla svog službenika od 1961. godine kada je radnik u skladištu municije obješen za silovanje jedanaestogodišnje djevojčice u Austriji. Nijedan od šest muškaraca koji čekaju egzekuciju u Fort Leavenworthu nije osuđen za zločine nad stranim civilima.

Dokument o optužnici nije ponudio detalje o ubistvima i ostavio je vremenski raspon nejasnim. Tijela su pronađena u selima Balandi i Alkozai – jedno je sjeverno, a drugo južno od baze.

Članovi afganistanske delegacije koja je istraživala ubistva naveli su kako je jedan afganistanski stražar, koji je radio od ponoći do dva sata ujutro, vidio američkog vojnika kako se vraća u bazu oko 1:30 h. Drugi afganistanski vojnik koji je zamijenio prvog i radio do 4 ujutro, vidio je vojnika kako odlazi iz baze u 2:30.

Nije jasno da li su Afganistanci vidjeli istog američkog vojnika. Ako je naoružani muškarac djelovao sam, informacije afganistanskih stražara bi sugerirale da se vratio u bazu između napada.

Karzaijev zahtjev

Nije jasno niti to da li je osumnjičenik koristio granate, kazao je Kolb. Ispaljivač raketa je dodat na standardnu M-4 pušku i neki ga vojnici imaju, ali ne i svi, dodao je on. Bales je bio raspoređen na zaštiti baze.

Ubistva prije zore dodatno su poremetila odnose između američkih trupa i predsjednika Afganistana Hamida Karzaija, dok dvije države pregovaraju o vojnim poslovima SAD-a u Afganistanu nakon što se većina borbenih međunarodnih snaga povuče do kraja 2014. godine. Nakon pucnjave, Karzai je ponovio svoj zahtjev da strane trupe napuste lokacije blizu sela i povuku se u veće baze.

Ubistva su također pojačala antiameričko raspoloženje u državi gdje su nasilni protesti trajali skoro sedmicu prošlog mjeseca nakon što su muslimanska sveta knjiga Kur'an i neki islamski tekstovi zapaljeni i bačeni u smeće u američkoj bazi.

„Po zakonima islama, vojnik bi trebao biti obješen“, kazao je u petak Dost Mohammad, prodavač u Kandaharu.

„Dok zakoni drugih država kažu kako pojedincu treba dati kaznu doživotnog zatvora, sa naše tačke gledišta i gledišta drugih muslimana, ovaj čovjek bi trebao biti obješen“.

Afganistanski zvaničnici i seljani tvrde kako je ubijeno 16 civila, Američka vojska nikada nije objavila crni bilans, no u petak su istražitelji kazali kako su sakupili dovoljno dokaza kako bi optužili Balesa da je ubio 17 civila.

Američki zvaničnici rade sa afganistanskim kolegama kako bi kompenzirali porodice žrtava, a novac će vjerovatno biti dat najstarijem muškarcu porodice. Među ubijenima je 11 osoba iz jedne porodice.

Dug proces

Balesov advokat, koji je iz savezne države Washington, kazao je kako se njegov klijent sjeća veoma malo ili nimalo detalja iz vremena za koje vojska vjeruje da je krenuo u krvavi pohod.

Browne je u petak izjavio kako problemi sa sjećanjem njegovog klijenta datiraju od prije ubistava jer je zadobio „težak“ potres mozga koji mu nije liječen „iz velikog broja razloga“ koje Browne nije obrazložio.

Advokat je kazao kako misli da će američka vlada imati problema dokazivanjem svog slučaja protiv Balesa jer „ne postoji mjesto zločina“, te postoji manjak važnih fizičkih dokaza poput otisaka prstiju.

Dva vojna advokata odbrane su također dobili ovaj slučaj.

Browne je kazao kako želi posjetiti Afganistan.

Američki vojni zvaničnici navode kako će uraditi sve što mogu kako bi zaštitili Balesov pravni tim ukoliko dođe do takve posjete, ali su upozorili kako su ubistva pojačala tenzije između američkih snaga i seljana u području.

Objava optužbi pokreće, po svemu sudeći, veoma dug pravni proces.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama