Papa započeo posjetu Meksiku

Doputovavši u Meksiko, papa Benedikt XVI. pozvao je na bolje razumijevanje uloge Crkve u toj zemlji i naglasio da se dostojanstvo čovjeka ne smije podcjenjivati.
Poglavara Rimokatoličke crkve dočekale su hiljade vernika u gradu Leon, a vlasti su saopćile da će se za sigurnost tokom papine posjete brinuti oko 5.400 pripadnika snaga sigurnosti, javila je agencija France presse.
Papa je, došavši u zračnu luku Guanajuato, pozvao “narod da poštuje vjeru i njezinu tradiciju”.
Pozvao je vjernike da “pridonesu miroljubivom suživotu utemeljenom na dostojanstvu svakoga ljudskog bića koje je Bog stvorio i koje niko nema pravo zaboraviti i podcjenjivati”. To je dostojanstvo, dodao je “posebno izraženo u temeljnom pravu na slobodu vjere, u njezinu punom značenju”.
Prije nego što je sletio, Papa je u avionu osudio laži meksičkih krijumčara drogom, koji ispovijedaju katoličku vjeru i voljan je pridonijeti dijalogu s režimom u Havani gdje je komunizam, po njegovom mišljenju, zastario i valja ga zamijeniti novim modelom, rekao je on u avionu na putu do Meksika i Kube.
„Problem krijumčarenja narkotika i nasilje velika je odgovornost Katoličke crkve u toj državi s više od 80 posto katolika“, naglasio je poglavar Rimokatoličke crkve u razgovoru s novinarima.
Pozvao je „da se raskrinkaju lažna obećanja i laži“ članova narkobandi kojih se dio izjašnjava katolicima, a istodobno trguju drogom, vode narko-rat i čine odmazdu s više od 50.000 mrtvih u pet godina u Meksiku.
Osudio je „obožavanje novca koji porobljava ljude“ i rekao da je „velika odgovornost Crkve poučiti savjesnom postupanju i moralnoj odgovornosti“.
Papa Benedikt XVI, koji nakon Meksika putuje na komunističku Kubu gdje se 10 posto stanovništva smatra katolicima, smatra „da danas marksistička ideologija kako je bila koncipirana više ne odgovara stvarnosti”.
Teologija oslobođenja
„Valja pronaći nove modele, strpljivo i konstruktivno i želimo u tome pomoći, kako bismo izbjegli ‘traume'“, rekao je papa i ocijenio da „obični katolički vjernici danas pridonose tom putu“ na Kubi.
Nakon 40 godina sukobljavanja s revolucijom Fidela Castra, Katolička crkva na Kubi voljna je učestvovati u modernizaciji vlade u Havani, koja joj postupno dopušta širenje kulturnih i društvenih aktivnosti.
Bendikt XVI je ocijenio aktuelnima riječi svoga prethodnika Ivana Pavla II, koji je 1988. izgovorio slavnu rečenicu da je „potrebno otvoriti Kubu svijetu i svijet Kubi“.
Trenutni pontif nije direktno odgovorio na pitanje o „teologiji oslobođenja“, nauku dijela latinskoameričkog svećenstva koje se svrstava uz siromašne, no rekao je da se „treba zapitati čini li Crkva dovoljno za društvenu pravdu na tako velikom kontinentu kakav je Latinska Amerika“.
Izvor: Agencije