Gauck izabran za novog predsjednika Njemačke

Njemački parlamentarci u nedjelju su, velikom većinom, izabrali Joachima Gaucka, bivšeg luteranskog pastora i aktivistu za ljudska prava u komunističkoj Istočnoj Njemačkoj, za predsjednika najveće države Evropske unije (EU).
Bivša novinarka Beate Klarsfeld bila je Gauckov glavni rival i dobila je 126 glasova.
Norbert Lammer, predsjednik Donjeg doma parlamenta – Bundestaga, kazao je kako je Gauck (72) dobio 991 glas u federalnoj skupštini nacionalnih i regionalnih zastupnika koja je zadužena za izbor njemačkog šefa države, koji ima uglavnom ceremonijalne funkcije.
Želi biti građaninGauck je, po imenovanju za šefa 82-milionske države, u vrlo ličnom, obojenom i kratkom govoru, naglasio važnost slobodnih izbora, podsjetio na dane oslobađanja od komunističke diktature u DDR-u i ukazao na svoju buduću odgovornost.
Naglašavajući da želi biti građanin, “ništa više, ali ništa ni manje od toga”, on je podsjetio na 18. mart 1990. godine, kada su u tada još DDR-u građani prvi put mogli slobodno glasati.
Rekao je da ga usrećuje podrška velikog broja ljudi, “također i onih koji tek odnedavno žive u ovoj zemlji”, i iznio nadu u približavanje naroda i vlade.
Bivša novinarka Beate Klarsfeld, za koju se kaže da je bivši “lovac na Naciste”, bila je Gauckov glavni rival i dobila je 126 glasova.
Nijemci očekuju od Gaucka, istaknutog člana mirovnog protesta koji je doveo do pada Berlinskog zida 1989. godine, da vrati dostojanstvo tituli predsjednika države, ukaljanoj finansijskim skandalima koji su doveli do odlaska njegovog prethodnika Christiana Wulfa.
Ostavka zbog skandala
Gaucka su za predsjednika predložile vladajuće stranke – Kršćansko-demokratska unija (CDU), Kršćansko-socijalna unija (CSU) i Liberali, zajedno sa dvije od tri opozicione stranke, Socijaldemokratskom partijom Njemačke (SPD) i Zelenima.
On je u vrijeme komunističke Istočne Njemačke bio luteranski pastor, a poslije ujedinjenja dvije njemačke države 10 godina bio je šef vladinog ureda za brigu o aktima istočnonjemačke tajne policije.
Bundestag čini 1.240 delegata – 620 poslanika i isto toliko predstavnika saveznih pokrajina, koje stranke zastupljene u tamošnjim parlamentima imenuju iz redova javnih ličnosti i građana.
Wulff je podnio ostavku na mjesto šefa države 17. februara, jer je državno tužilaštvo zatražilo da mu bude ukinut imunitet i pokrenuta istraga povodom optužbi da je u vrijeme dok je bio predsjednik vlade pokrajine Donja Saksonija zloupotrijebio službeni položaj.
On je na položaju predsjednika bio manje od polovine mandata, a njegov prethodnik Horst Koeller također je podnio ostavku na sredini drugog mandata, obrazlažući da je nezadovoljan poštovanjem funkcije predsjednika države.
Izvor: Agencije