Pregovori nigerijske vlade i Boko Harama

Vlada Nigerije i Boko Haram vode pregovore preko posrednika u cilju okončanja nasilja za koje se terete pripadnici ove grupe, izjavili su neimenovani zvaničnici.
“Vode se preliminarni razgovori preko posrednika kojeg je odredio Boko Haram”, rekao je jedan izvor, dodajući da je grupa predložila da se proglasi tromjesečno primirje ako se svi njihovi uhapšeni borci oslobode, a vlada obustavi dalja hapšenja.
Prema ovim navodima, koje vlada u Abuji još nije komentirala, u toku je razmatranje prijedloga Boko Harama.
Grupa osnovana 2009. godine na početku je tvrdila da se bori za osnivanje islamske države na sjeveru Nigerije, ali analitičari smatraju da su njeni ciljevi i metode borbe kasnije postali nejasni, a napadi sve učestaliji.
Povjerenje u vladu
Boko Haram se tereti za desetine napada, uglavnom na sjeveru zemlje, u kojima je ubijeno više od 1.000 ljudi.
Najsmrtonosniji napad do sad Boko Haram je izveo u gradu Kano 20. januara, kada je ubijeno 185 ljudi.
Vjeruje se da grupa ima mnogo frakcija, ali indirektni razgovori će se voditi sa glavnim ogrankom čiji je lider Abubakar Shekau.
Neimenovani sigurnosni zvaničnik je izjavio da je jedan od posrednika u indirektnim razgovorima vjerski službenik sa sjevera zemlje u kojeg Boko Haram ima povjerenja.
„Problem nije u spremnosti sekte na dijalog, nego u dobijanju njihovog povjerenja u to da je vlada iskrena u svojim namjerama, jer se oni boje izdaje“, rekao je zvaničnik.
„Lideri grupe se boje da će biti uhapšeni ako istupe i uključe se u direktne razgovore“, dodao je on.
Neuspjeli pregovori
Diplomatski izvori nisu htjeli govoriti o detaljima, ali su izjavili da je bilo „realnih kontakata“ između vlade i Boko Harama preko posrednika, prenijele su agencije.
Prethodni pokušaj da se grupa uključi u pregovore prošle godine nije uspio, jer je Boko Haram odbio zahtjev da preda oružje kao uvjet mirovnog sporazuma koji bi onda uključio i amnestiju članova grupe, rekao je sigurnosni zvaničnik.
Nigerija, koja ima 160 miliona stanovnika, podijeljena je između većinskih muslimana koji žive na sjeveru, te dominantnog kršćanskog stanovništva na jugu.
Izvor: Agencije