UN: Prema Manningu se postupa okrutno

Specijalni izvjestilac Ujedinjenih naroda za slučajeve mučenja Juan Mendez formalno je optužio američku vladu za nehuman, okrutan i ponižavajući tretman vojnika Bradleyja Manninga, koji je skoro godinu u samici, osumnjičen da je bio glavni izvor stranice WikiLeaks.
Mendez je završio 14-mjesečnu istragu tretmana Manninga od hapšenja ovog vojnika u američkoj vojnoj bazi u maju 2010. godine.
On je za britanski dnevni list Guardian rekao da je američka vojska kriva za okrutan i nehuman tretman i da Manninga drže 23 sata u samici tokom 11 mjeseci u uvjetima koji se mogu opisati kao mučenje.
“Primjena strogih kaznenih uvjeta zatvora nad nekim ko nije proglašen krivim za bilo koji zločin predstavlja kršenje njegovog psihološkog i fizičkog integriteta, kao i pretpostavke njegove nevinosti”, rekao je Mendez.
Nalazi o okrutnom i nehumanom tretmanu objavljeni su kao dodatak izvještaju specijalnog izvjestioca generalnoj skupštini UN-a o promoviranju i zaštiti ljudskih prava.
Nehuman tretman
Očekuje se da će ovaj nalaz izazvati kritike na račun tretmana Manninga u rukama američke vlade uoči suđenja pred vojnim sudom kasnije ove godine.
Manning (24) je uhapšen 29. maja 2010. u bazi Hamer kod Bagdada, gdje je radio kao obavještajni analitičar.
On je optužen po 22 tačke optužnice, uključujući pomaganje neprijatelju i odavanje državnih tajni WikiLeaksu.
“Mogu zaključiti da 11 mjeseci u uvjetima ćelije predstavlja okrutan, nehuman i degradirajući tretman i kršenje člana 16 konvencije protiv torture”, rekao je Mendez, voditelj ureda koji istražuje slučajeve mučenja širom svijeta.
Manning je prvobitno bio zatvoren tri mjeseca u logoru Arifjan u Kuvajtu, a zatim prebačen u julu 2010. u bazu marinaca Quantico u Virginiji.
Tu je držan osam mjeseci, a 23 sata dnevno bio je u samici, dok su ga noću skidali do gola, naveo je Mendez.
U svom pismu američkoj vladi 30. decembra 2010. on je rekao da je produženi period izolacije u samici uveden “kako bi ga natjerali na saradnju sa vlastima i kako bi optužio još nekoga za saradnju”.
Američko Ministarstvo pravosuđa razmatra podizanje optužnice protiv Juliana Assangea, osnivača WikiLeaksa.
Argumenti SAD-a
Američka misija pri UN-u odgovorila je Mendezu 27. januara 2011, rekavši da je vlada “posvećena zaštiti ljudskih prava u zemlji i šire i cijeni rad specijalnog izvjestioca”.
U pismu od 19. maja 2011. godine pravni savjetnik Pentagona rekao je Mendezu da je zadovoljan njegovim tretmanom u bazi Quantico
“Iako je vojnik Manning klasificiran kao pritvorenik visokog ranga, on je imao istu zasebnu ćeliju kao i svi drugi pritvorenici”, navodi se u pismu.
Međutim, ovi argumenti nisu impresionirali izvjestioca.
Mendez je naglasio da je “izolacija u ćeliji teška mjera koja može izazvati ozbiljne psihološke i fizičke efekte. U zavisnosti od primjene, uvjeta, dužine trajanja, posljedica i drugih okolnosti, izolacija u samici može se okarakterizirati kao kršenje člana sedam međunarodne konvencije o građanskim političkim pravima”,
SAD su pokušale opravdati samicu kao “prevenciju od nanošenja povreda”, iako nije precizirano kojeg tipa.
Mendez je rekao za Guardian da on nije mogao donijeti konačan zaključak o tome da li je Manning fizički mučen, jer mu američka vojska nije dopustila da razgovara i vidi zatvorenika pod prihvatljivim okolnostima.
Izvor: Agencije