Obama će posjetiti granicu između Koreja

Svake godine deseci ljudi bježe iz Sjeverne Koreje, no bijeg preko demilitarizirane zone je izuzetno opasan i rijedak (AP)

Američki predsjednik Barack Obama posjetit će uskoro napetu granicu između dvije Koreje i poslati poruku komunističkoj Sjevernoj Koreji tokom puta u Južnu Koreju ovog mjeseca, objavljeno je u Seulu.

Južnokorejski mediji, pozivajući se na diplomatske izvore, javljaju u ponedjeljak da će Obama obići demilitariziranu zonu tokom boravka u Seulu na Samitu o nuklearnoj sigurnosti 26. i 27. marta.

‘Opasano bodljikavom žicom’

“Očekuje se da će Obama … govoriti o pitanju Sjeverne Koreje i održati govor o zabrinutosti svjetske zajednice zbog Sjevera i riješenosti SAD-a da podrže savez Washingtona i Seula”, rekao je izvor.

Agencija Jonhap je javila o mogućoj posjeti Obame dobro čuvanoj demilitariziranoj zoni između dvije zemlje, koja je opasana bodljikavom žicom i minskim poljima.

Predsjednik bi takođe mogao da se sastane sa američkim vojnicima na granici i to bi bila njegova prva posjeta demilitarizovanoj zoni koja dijeli Korejsko poluostrvo.

SAD od završetka Korejskog rata 1950-1953. stalno drže trupe na Jugu i njihov broj trenutno iznosi 28.500 vojnika.

Bijela kuća je predložila posjetu demilitariziranoj zoni kao primjer snage saveza SAD-a i Južne Koreje i zgodno mjesto za upućivanje poruke novom režimu Sjevera pod mladim vođom Kim Jong- unom, prenosi AFP pisanje korejskog lista.

Predstavnik predsjednika Južne Koreje rekao je da posjeta demilitariziranoj zoni još nije finalizirana, iako je Seul potvrdio da će Obama doći u posjetu zemlji.

Predstavnik američke ambasade je rekao da nije upoznat s tim.

Osiromašeni Sjever, koji raspolaže nuklearnim naoružanjem, krajem prošlog mjeseca je pristao na sporazum o prekidu nuklearnih eksperimenata i lansiranja raketa dugog dometa u zamjenu za američku pomoć u hrani.

‘Najstrašnije mjesto’

Iznenadno saopćenje novog rukovodstva u Pjongjangu podiglo je nade o obnovi prekinutih pregovora šest država o nuklearnom razoružanju Sjeverne Koreje u zamjenu za znatniju ekonomsku pomoć.

Dobro utvrđenu granicu između dvaju zemalja posjetilo je nekoliko američkih predsjednika, uključujući Georga Busha i Billa Clintona, koji je 1993. rekao da je to “najstrašnije mjesto na Zemlji”.

Izvor: Agencije


Reklama