UN: Kazniti krivce za spaljivanje Kur'ana

Ujedinjene nacije podržale su zahtjev afganistanskog predsjednika Hamida Karzaija američkoj vojsci da preduzme disciplinske mjere protiv onih koji su učestvovali u spaljivanju Kur'ana u NATO bazi Bagram, uz ocjenu da taj incident predstavlja “ozbiljnu grešku”.
Uprkos izvinjenju američkog predsjednika Baraka Obame, spaljivanje muslimanske svete knjige pokrenulo je val antizapadnih protesta širom Afganistana u kojima je poginulo najmanje 30 ljudi, uključujući i dva američka vojnika.
“Nakon upućivanja dubokog izvinjenja što je bio prvi korak, mora da uslijedi i drugi – a to je disciplinski postupak”, rekao je specijalni predstavnik generalnog sekretara UN u Afganistanu Jan Kubiš na konferenciji za štampu, prenosi Reuters.
Obamino izvinjenje
“Tek poslije takvih disciplinskih mjera, međunarodne snage mogu da kažu ‘da, iskreno se izvinjavamo'”, dodao je slovački diplomat Kubiš.
Kubiš je izrazio žaljenje zbog napada demonstranata na kompleks zgrada UN u provinciji Kunduz prošle nedjelje, nakon čega se osoblje preselilo.
“Mi nismo učestvovali u skrnavljenju Kur'ana. Mi duboko i iskreno poštujemo islam”, rekao je on.
“Povrijeđeni smo time što su međunarodne vojne snage dozvolile skrnavljenje Kur'ana. Odbacili smo i osudili ovaj čin bez obzira što je okarakteriziran kao greška”, rekao je Kubiš u jednom od najoštrijih obraćanja predstavnika neke međunarodne organizacije povodom spaljivanja Kur'ana.
Američki predsjednik Barak Obama rekao je da je njegovo izvinjenje afganistanskom narodu zbog spaljivanja Kur'ana u američkoj bazi u Afganistanu doprinijelo smirivanju situacije.
Obama, koji se našao na meti kritika republikanaca zbog tog izvinjenja, objasnio je gostujući na televiziji ABC da je to bilo neophodno kako bi se prekinulo nasilje, prenio je AFP.
“Razlog zašto je to bilo važno je isti onaj zbog kojeg se i general John Alen izvinio na terenu – a to je da bi se sačuvali životi. I da bi se osiguralo da naši vojnici tamo ne budu u još većoj opasnosti”, rekao je američki predsjednik.
“To je utjecalo na smirivanje stvari. Ipak, opasnost još nije prošla”, dodao je on.
Predsjednik Obama je u pismu izvinjenja afganistanskom predsjedniku Karzaiju prošle nedjelje, rekao je spaljivanje Kur'ana bilo “nesmotreno” i “pogrešno”.
Poginula dva vojnika ISAF-a
U južnom Afganistanu u četvrtak su ubijena dva Amerikanca iz sastava Međunarodnih sigurnosnih snaga za podršku (ISAF) kada su dva muškarca, od kojih se za jednog vjeruje da je bio afganistanski vojnik, pucali u vojnoj bazi na pripadnike ISAF-a.
“Dvije osobe, jedna za koju se vjeruje da je vojnik Afganistanske nacionalne armije i druga u civilu, upotrijebile su svoje oružje protiv Međunarodnih sigurnosnih snaga za podršku i vojnika Afganistanske nacionalne sigurnosti danas u južnom Afganistanu i ubili dva pripadnika ISAF-a”, navodi se u saopćenju ISAF-a, prenijela je agencija AFP.
“Civil, nastavnik književnosti koji je radio u (vojnoj) bazi, zgrabio je oružje od jednog vojnika i otvorio vatru u vojnoj ispostavi u provinciji Kandahar”, potvrdio je lokalni zvaničnik Zhary distrikta Niaz Mohammad Sarhadi.
Sarhadi je dodao da su ubijeni Amerikanci iz sastava ISAF-a.
Ovaj napad uslijedio je nakon incidenta u kojem su u subotu ubijena dva viša američka oficira dok su se nalazila u zgradi afganistanskog ministarstva unutarnjih poslova u Kabulu. Njih je, prema izjavama afganistanskih sigurnosnih zvaničnika, ubio policajac obavještajac.
Incidenti ovakve vrste natjerali su NATO da povuče sve savjetnike iz afganistanskih ministarstava.
To je šesti američki vojnik koje su ubile afganistanske kolege za nedjelju dana, od početka protesta u Afganistanu zbog paljenja Kur'ana u američkoj vojnoj bazi u blizini Kabula.
Prema podacima Pentagona, oko 70 pripadnika snaga NATO ubijeno je u 42 napada od maja 2007. do januara 2012. godine.
Izvor: Agencije