Oslobođeni oteti kineski radnici u Sudanu

Kineske kompanije imaju velika ulaganja u proizvodnju nafte Sudana (AFP)

Grupa kineskih radnika, koje su oteli pobunjenici u Sudanu, oslobođena je i prebačena u Keniju, saopćeno je danas iz Ministarstva inostranih poslova Sudana.

U saopćenju se navodi da su radnici predati Međunarodnom komitetu Crvenog križa.

Pripadnici pobunjeničkog pokreta Oslobodilačka armija sudanskog naroda (SPLA) napali su 28. januara 47 kineskih državljana koji su radili na izgradnji puta. Sedamnaest radnika uspjelo je pobjeći, a 29 je oteto.

U saopćenju se ističe da su avioni Crvenog križa radnike prebacili u Najrobi, odakle su prevezeni u kinesku ambasadu.

Kineska novinska agencija Xinhua navodi da je Crveni križ posredovao između zvaničnika u prijestolnici Kartumu i SPLA, ogranka gerilskog pokreta koji se u proteklih nekoliko decenija borio protiv raznih sudanskih režima.

Pripadnici ovog pokreta uglavnom su iz manjinske etničke grupacije koja sada kontrolira veći dio Južnog Sudana, koji je prije šest mjeseci proglasio nezavisnost.

Sudan optužuje Južni Kordofan da naoružava projužnosudanske grupacije u toj sudanskoj državi.

Kineska ulaganja

Vlada Južnog Sudana navodi da su optužbe Sudana samo pokriće za opravdanje eventualne kasnije invazije. Kineske kompanije uložile su mnogo u proizvodnju nafte Sudana.

Južni Sudan i Sudan su u sporu oko nafte, koja se uglavnom proizvodi u Južnom Sudanu, ali prolazi kroz sudanske naftovode radi daljeg izvoza.

Južni Kordofan je regija koja proizvodi najviše nafte u Sudanu, dok je Plavi Nil bogat rudama kao što je krom.

Borbe u obje provincije su primorale blizu 417.000 osoba da napuste svoje domove, od kojih je 80.000 otišlo u Južni Sudan.

U oba dijela Sudana postoje velike grupe koje su bile na strani juga u višedecenijskom građanskom ratu i koje tvrde kako im prijeti suđenje unutar Sudana od otcjepljenja Južnog Sudana u julu.

Izvor: Agencije


Reklama