Moguća upotreba podataka dobijenih mučenjem

Kanadska obavještajna služba mogla bi u vanrednim okolnostima koristiti informacije koje je neka strana država dobila mučenjem ako bi to spasilo živote Kanađana, rekao je kanadski ministar za javnu sigurnost Vic Toews.
„Informacija dobijena mučenjem uvijek se odbacuje, no problem je može li se zanemariti ako su u pitanju kanadski životi i imovina?”, rekao je Toews u parlamentu sjevernoameričke države.
On je odgovarao na pitanje o nalogu koji je izdao 2010. godine Kanadskoj sigurnosnoj obavještajnoj službi (CSIS) a do čije kopije je po zakonu o pravu na pristup infromacijama došla kanadska novinska agencija.
Neprihvatljiv rizik
Prema ministarskom nalogu od 2009. godine, CSIS-u je rečeno da se ne smije svjesno osloniti na informacije dobijene mučenjem.
U proširenju naloga iz naredne godine se kaže da možda nije moguće utvrditi kako je strana agencija došla do informacije, te da bi u „vanrednim okolnostima“ zanemarivanje takve informacije moglo biti „neprihvatljiv rizik za javnu sigurnost“.
„Stoga, u situacijama u kojima postoji ozbiljan rizik za javnu sigurnost i gdje bi mogli biti u pitanju životi, očekujem i upućujem CSIS-u da zaštitu života i imovine postavi kao svoj prioritet i podijeli nužnu informaciju, odgovarajuće opisanu i kvalificiranu, s nadležnim vlastima“, stoji u Toewsovom nalogu, kako je prenijela agencija Canadian Press.
Izvor: Agencije