EU i UN osudile rusko-kineski veto

Ashton: Puna podrška sirijskom narodu (AFP)

Evropska unija je preko svoje visoke predstavnice za vanjsku i sigurnosnu politiku i preko predsjednika svog parlamenta izrazila žaljenje zbog ruskog i kineskog veta u UN-ovu Vijeću sigurnosti na rezoluciju kojom se osuđuje nasilje u Siriji te zatražila odlazak režima predsjednika Bashara al-Assada.

“Iskreno žalimo što zbog ponovnog veta Rusije i Kine Vijeće sigurnosti nije moglo poduprijeti poziv Arapske lige na globalni politički proces koji bi predvodili Sirijci u prilikama bez nasilja”, rekla je u priopćenju visoka predstavnica EU-a Catherine Ashton, prenosi Hina.

“Evropska unija će i ubuduće podržavati sve napore zemalja Arapske lige i poziva sve članice Vijeća sigurnosti da ispune svoju obavezu”, dodala je Ashton.

“Došlo je vrijeme da budemo jedinstveni, da zatražimo prekid krvoprolića i da se očitujemo za demokratsku budućnost Sirije”, ocijenila je još šefica evropske diplomatije.

“Osuđujemo krvoproliće i stojimo uz sirijski narod, protiv tiranskog režima. Pozivamo predsjednika (Bashara) al-Assada da odmah prekine pokolj civila, povuče vojsku iz okupiranih gradova i odstupi kako bi omogućio mirnu tranziciju na dobrobit svog naroda”, dodaje se u priopćenju.

I predsjednik Evropskog parlamenta Martin Schulz pozvao je međunarodnu zajednicu da se “ujedini”, a Rusiju i Kinu da joj se pridruže.

Kina i Rusija, saveznice režima u Damasku, stavile su u subotu veto na rezoluciju UN-ova Vijeća sigurnosti kojom se osuđuje krvavo gušenje pobune protiv sirijskog režima, bez obzira na bombardiranje u Homsu u kojemu je sirijska vojska ubila više od 230 civila.

‘Veliko razočarenje’

Ruski i kineski veto na rezoluciju Vijeća sigurnosti o Siriji “umanjuje ulogu UN-a”, ocijenio je u subotu generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki-moon.

“To je veliko razočaranje za sirijski narod i za sve branitelje demokracije i ljudskih prava”, dodao je Ban a prenio je njegov glasnogovornik.

Rusija i Kina su u subotu u Vijeću sigurnosti UN-a stavile veto na rezoluciju kojom se osuđuje krvavo gušenje demonstracija u Siriji.

Ova blokada, po riječima generalnog sekretara, “umanjuje ulogu UN-a i međunarodne zajednice u času kada sirijske vlasti trebaju čuti jedinstven glas koji poziva na trenutni prekid nasilja nad sirijskim narodom”.

“Uprkos današnjem glasanju, međunarodna zajednica i sirijski narod moraju udvostručiti napore kako bi proveli političku tranziciju u demokratiju koju će predvoditi sami Sirijci”, kazao je još, istakavši da će UN “tijesno sarađivati s Arapskom ligom i drugima” kako bi to postigao.

Izvor: Agencije


Reklama