Turski avioni gađali baze Kurda u Iraku

Turski vojni avioni gađali su u petak baze kurdskih pobunjenika na sjeveru Iraka koje služe kao pozadinska uporišta separatističke Kurdistanske radničke partije (PKK), saopćila je turska vojska.
“Avioni turske vojske uspješno su pogodili tri mete terorističke organizacije u regionu Zap”, navodi se u saopćenju generalštaba.
Vojni izvori navode da su se avioni “sigurni vratili u bazu nakon učinkovite operacije”, ne navodeći detalje o nanesenoj šteti.
Sukobi između turskih vojnih snaga i pobunjenika PKK-a intenzivirali su se posljednjih mjeseci.
Razmjena vatre
U razmjeni vatre s turskim snagama sigurnosti, na jugoistoku Turske gdje su Kurdi većinsko stanovništvo, u petak je ubijeno pet kurdskih pobunjenika, javio je AFP pozivajući se na izjave lokalnih funkcionera.
Sukob je izbio u petak ujutro u ruralnoj oblasti u blizini grada Kozluka u provinciji Batman, tokom racije turskih snaga sigurnosti, naveli su ti neimenovani izvori.
Razmjena vatre trajala je oko sat i po, a povedena je nakon što su pripadnici zabranjene PKK odbili zahtjev turskih sigurnosnih snaga da se predaju.
PKK je paravojna organizacija koja se bori za nezavisnost Kurdistana. EU, NATO i SAD, kao i Turska, Sirija, Irak i Iran smatraju je terorističkom organizacijom.
U oktobru je turska započela veliku zračnu i kopnenu ofanzivu protiv kurdskih separatista na jugoistoku zemlje kao i na sjeveru Iraka, nakon što su 24 vojnika ubijena iz zasjede.
PKK je uzeo oružje u ruke 1984. godine na jugoistoku Turske, naseljenom pretežno kurdskim stanovništvom.
Od tada je u sukobima bilo 45.000 mrtvih. Vlasti u Ankari, kao i veliki dio međunarodne zajednice, smatraju PKK terorističkom organizacijom.
Izvor: Agencije