Obama: Američka privreda se oporavlja

Američka privreda počinje zacjeljivati i oporavljati se, ocijenio je u petak američki predsjednik Barack Obama, komentirajući podatke o stopi nezaposlenosti koja je u januaru iznosila 8,3 posto.
On je pozvao je Kongres da produži važenje poreskih olakšica na plate do kraja 2012. godine.
“Ekonomija raste i jača i oporavak ubrzava tempo. A mi moramo učiniti sve što je u našoj moći da zadržimo taj tempo”, rekao je Obama u Virginiji.
On je poručio Kongresu da ne usporava oporavak i napredak koji je u toku.
U decembru je otvoreno oko 243.000 novih radnih mjesta, što je mnogo više od očekivanog.
“Sada nije vrijeme da sami štetimo našoj privredi”, zaključio je Obama.
Prema podacima objavljenim u petak, stopa nezaposlenosti u SAD-u u januaru bila je 8,3 posto, a privreda je otvorila nova radna mjesta najbržim tempom u posljednjih devet mjeseci, što je ohrabrujuća vijest za Obamu, koji se ponovo kandidira za predsjednika.
U decembru je otvoreno oko 243.000 novih radnih mjesta, što je mnogo više od očekivanog.
Analitičari su predvidjeli povećanje od oko 150.000 radnih mjesta.
Ohrabrujući trend
Stopa nezaposlenosti od 8,3 posto najniža je u posljednje tri godine i niža od revidirane stope predviđene za decembar od 8,5 posto.

Gallup potvrdio rast [panoramio.com]
Ekonomski pokazatelji govore da se ekonomija oporavlja, izjavio je glavni ekonomista Bijele kuće Alan Kruger, naglašavajući važnost produženja poreskih olakšica na plate do kraja 2012. godine.
“Trend na tržištu rada posljednjih mjeseci je zaista ohrabrujući”, rekao je Kruger, predsjedavajući Vijeća ekonomskih savjetnika Bijele kuće.
U SAD-u nezaposlenosti je u januaru iznosila 8,6 odsto, što je veliki napredak s obzirom da je u istom mjesecu 2011. godine bila 9,9 posto, podaci su agencije Gallup.
Broj zaposlenih s polovinom radnog vremena koji žele puno radno vrijeme povećan je u januaru na 10,1 posto, što je najviši procenat od kada je Gallup počeo ova mjerenja.
U decembru je ta stopa iznosila 9,8 posto, dok je u januaru prošle godine 9,1 posto zaposlenih s pola radnog vremena tražilo puno radno vrijeme.
Podzaposlenost, odnosno nedovoljna zaposlenost, koju Gllaup dobije odnosom procenta nezaposlenih radnika s procentom onih koji rade pola radnog vremena, u januaru je bila 18,7 posto, u decembru 18,3 posto, a u januaru prošle godine 19 posto.
Izvor: Agencije