Zakon o ‘negiranju genocida’ neustavan

Usvajanje spornog zakona izazvalo je negodovanje Turske (AFP)

Francusko Ustavno vijeće proglasilo je u utorak neustavnim zakon o negaciji masovnog ubistva Armena u vrijeme raspada Otomanskog carstva.

Analitičari smatraju da će odluka najviše pravne administracije Francuske najvjerovatnije riješiti spor Pariza i Ankare o ovom zakonu.

Sarkozy traži novi zakon

Sarkozy je u utorak zatražio od vlade da izradi nacrt nove verzije zakona prema kojem će biti nelegalna negacija masovnog ubistva Armena.

“Predsjednik smatra da se negacija genocida ne može tolerirati i zbog toga mora biti kažnjena. On je od vlade zatražio da pripremi novi nacrt zakona, uzimajući u obzir odluku Ustavnog vijeća”, navodi se u saopćenju iz kabineta francuskog predsjednika.

Odlukom Ustavnog vijeća poništen je zakon koji je francuski predsjednik Nicolas Sarkozy trebao ratificirati do kraja februara i pred pauzu u radu parlamenta zbog predsjedničkih izbora zakazanih za april i maj.

Turska je zaprijetila da će prekinuti sve diplomatske odnose s Francuskom zbog ovog zakona, koji je odobren u oba doma parlamenta, ali su mu se suprotstavili poslanici, koji su od Ustavnog vijeća zatražili konačnu odluku.

Davutoglu pozdravio odluku

U saopćenju Ustavnog vijeća navodi se da zakon nije u skladu s principima slobode izražavanja ispisanih u osnivačkim dokumentima Francuske.

Turska je pozdravila odluku francuskog Ustavnog vijeća da proglasi neustavnim zakon o negaciji masovnog ubistva Armena.

Turska odbija optužbe da je nad Armenima izvršen genocid 1915. godine, u vrijeme kada je počeo raspad Otomanskog carstva.

Šef turske diplomatije Ahmet Davutoglu rekao je da će se vlada sastati radi razmatranja obnove ekonomskih, političkih i vojnih kontakata s Francuskom, koji su zamrznuti nakon 23. januara, kada je francuski parlament usvojio sporni zakon.

Turska odbija optužbe da je nad Armenima izvršen genocid 1915. godine, u vrijeme kada je počeo raspad Otomanskog carstva.

Izvor: Agencije


Reklama