Svjetske vođe na konferenciji o Somaliji

Svjetske vođe sastale su se u Londonu na konferenciji posvećenoj Somaliji, na kojoj raspravljaju o načinu okončanja 20-godišnjih nemira u ovoj zemlji te otklanjanju opasnosti koje joj prijete, uključujući pirate, siromaštvo, glad te djelovanje grupe al-Shabab.

Predstavnici 40 zemlja učestvuju na ovom sastanku, između ostalih i američka državna tajnica Hillary Clinton, generalni sekretar Ujedinjenih naroda Ban Ki-moon, predstavnici Evropske unije, Arapske lige, Afričke unije kao i zvaničnici somalske prijelazne vlade.

Otvarajući konferenciju, britanski premijer David Cameron rekao je da problemi u Somaliju utječu na cijeli svijet.

„Ako mi ostali samo sjedimo i mirno posmatramo, platit ćemo cijenu za to. Stoga, u našem je interesu kao međunarodne zajednice da pokušamo pomoći somalskom narodu da se riješi ovi problemi“, rekao je Cameron.

‘Glasovi iz Somalije’ na Al Jazeeri

Al Jazeera je pokrenula projekat Somalia Speaks čiji je cilj dati priliku Somalcima da kažu šta bi oni željeli da se desi u njihovoj zemlji u budućnosti.

Al Jazeera za prikupljanje ovih odgovora koristi interaktivnu mapu, čiji se podaci kasnije koriste i za pokrivanje događaja u Somaliji.

Za prikupljanje reakcija Somalaca također se koriste i društvene mreže, između ostalog i hashtag #somaliaspeaks na Twitteru.

Hillary Clinton je navela da je Somalija na “kritičnoj” prekretnici, te da međunarodna zajednica mora istupiti i podržati centralnu vladu, dodavši da će američka vlada investirati milione dolara za poboljšanje situacije u ovoj zemlji.

‘Strane intervencije’

Al-Shabab, grupa koja se bori protiv somalske vlade, nema svoje predstavnike na konferenciji.

Međutim, komandir al-Shababa Abu Omar Abudurehman rekao je za Al Jazeeru da ukoliko konferencija dovede do “neželjenog uplitanja u poslove Somalije”, da će to voditi do “ružnog preokreta događaja”.

“Somalija je zemlja koja je sve ove godine uništavana stranim intervencijama, a konferencija u Londonu je još jedan prazni pokušaj da se prikrije impotencija korumpirane prijelazne vlade”, rekao je Abudurehman.

Kritičari navode da su slična okupljanja u proteklih 20 godina rezultirala samo obećanjima stranih vlada da će pružiti pomoć, ali da je u stvarnosti napravljeno malo progresa.

Očekivanja Somalaca

Neki analitičari tvrde da Somalci očekuju da će se tokom konferencije u Londonu poduzeti konkretne mjere koje će dovesti do poboljšanja situacije u zemlji.

“Očekivanja koja imaju Somalci su ogromna”, rekao je za Reuters Jabril Ibrahim Abdulle, aktivista iz Centra za istraživanje i dijalog sa sjedištem u somalskoj prijestolnici Mogadišu.

“Imate toliko eksternih igrača sa različitim agendama da bi jedinstveno gledište bio uspjeh. Najviše od svega nam je potrebna implementacija onoga što se dogovori, u suprotnom će zbog razočarenja doći do još veće radikalizacije i neprijateljstva”, rekao je on.

Abdiweli Mohamed Ali, premijer somalske prijelazne vlade, tokom konferencije je insistirao na tome da njegova zemlja “ulazi u eru mira i stabilnosti”.

Novinarka Al Jazeere Nazanine Moshiri, koji izvještava iz Mogadiša, kaže da je “glavna tema konferencije ono što će se desiti nakon isteka mandata prijelazne vlade u augustu”.

“To je važno jer zemlja nije imala funkcionalnu vladu decenijama, a bez nje neće biti napretka”, rekla je Moshiri.

Prijelazna vlada, koja kontrolira samo ograničena područja zemlje, do augusta mora donijeti novi ustav i održati izbore, a Clinton je rekla da SAD neće podržati produžetak mandata ove vlade nakon njegovog isteka.  

Milion ubijenih

Građanski rat u Somaliji počeo je nakon pada diktatora Siada Barre 1991. godine. Prema podacima Međunarodnog komiteta Crvenog križa, oko milion ljudi je ubijeno od tada.

U ovoj zemlji na Rogu Afrike, gdje je zbog nasilja skoro 30 posto stanovništva raseljeno, gladuje više od dva miliona ljudi, a somalijski pirati, koji godišnje, kako se procjenjuje, od otkupnina dobiju stotine miliona dolara, sada drže 159 talaca i 10 brodova.

Vijeće sigurnosti UN-a u srijedu je usvojio rezoluciju o povećanju broja vojnika Afričke unije u Somaliji sa 12.000 na 17.700 te o proširenju njihove oblasti djelovanja kako bi se pojačao pritisak na pobunjenike al-Shabab, koji su se nedavno pridružili al-Qaedi.  

Susjedna Kenija također je poslala vojne trupe u Somaliju prošle godine kako bi se borila protiv al-Shababa koji su vršili napade na kenijske građane.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama