Četrnaest žrtava protesta u Afganistanu

Dva vojnika snaga NATO-a koje je u četvrtak ubio u Afganistanu jedan afganistanski vojnik su Amerikanci, saopćio je guverner regije, potvrdivši da je ubistvo direktno povezano s neredima koju su pratili spaljivanje primjeraka Kur'ana u američkoj avio-bazi Bagram u blizini Kabula.
“Dok su se demonstranti približavali američkoj bazi, jedan afganistanski vojnik je otvorio vatru na američke vojnike i ubio dva vojnika. Zatim je pobjegao među demonstrante”, izjavio je za agenciju AFP Muhamed Hasid, guverner regije Hogijani, u pokrajini Nangarhar, u kojoj se incident dogodio.
U četvrtak su također poginula tri demonstranta, čime se broj poginulih među Afganistancima popeo na dvanaest.
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barack Obama u četvrtak se pridružio izvinjenima američkih zvaničnika zbog spaljivanja primjeraka Kur'ana, u pismu upućenom afganistanskom predsjedniku Hamidu Karzaiju.
Osuda Karzaija
U Nangarharu, na istoku Afganistana, u toku su demonstracije, rekao je predstavnik međunarodnih snaga.
Karzai je pozvao Afganistance da “ne pribjegavaju nasilju” zbog paljenja Kur'ana.
Talibani traže odmazduTalibani su pozvali Afganistance da napadaju strane vojne baze i prebijaju i ubijaju zapadnjake, kao odmazdu zbog paljenja primjeraka Kur'ana u bazi NATO-a u toj zemlji.
“Naši hrabri ljudi moraju napadati vojne baze invazionih snaga i njihove vojne konvoje”, navodi se u saopćenju talibana, koje je proslijedio glasnogovornik Zaibullah Mujahid.
“Afganistanske snage sigurnosti nisu smjele pribjegavati nasilju, oni trebaju zaštititi živote civila i imovinu”, rekao je on.
Sedam osoba je ubijeno, a 32 ranjeno u srijedu, drugog dana antiameričkih protesta u Afganistanu, kazao je za Al Jazeeru afganistanski vladin zvaničnik.
‘Afganistanske snage sigurnosti nisu smjele pribjegavati nasilju, oni trebaju zaštititi živote civila i imovinu’, rekao je Karzai.
Tri osobe su ubijene u okrugu Shinvar u provinciji Parvan, sjeverno od Kabula, saopćile su vlasti u toj provinciji.
“Protesti su u jednom trenutku postali nasilni. Oni su zasuli policiju kamenjem i u sukobu između policije i demonstranata su ubijene tri osobe, a više od 10 je povrijeđeno”, rekla je glasnogovornica provincijske administracije Roshna Khalid za AFP.
U protestima u prijestonici Kabulu i istočnom gradu Jalalabadu dvije osobe su ubijene u sukobu s policijom, saopćile su zdravstvene službe u tom gradu.
U Kabulu je ranjeno najmanje 11 ljudi kada je pucano iz vatrenog oružja na demonstrante koji su pokušali prošetati centrom grada.
Nemirno i u Heratu
Mediji su javili da su demonstracije počele i u Heratu, na zapadu zemlje, koji je do sada važio za jedan od stabilnijih dijelova Afganistana.
Demonstranti u Kabulu su napali policiju i razbijali stakla na automobilima, dok je policija uzvratila vodenim topovima, u pokušaju da rastjera gnjevnu grupu ljudi koji su blokirali glavni put.
Oni su uzvikivali “Smrt Americi” i “Smrt Karzaiju”.
Napad na norveški bataljonOko 400 demonstranata bacalo je kamenje i zapalilo više automobila u bazi norveškog bataljona u sjevernom Afganistanu, u okviru velikih protesta nakon paljenja Kur'ana u avio-bazi NATO-a.
Norveški ambasador u Kabulu Tore Hatrem rekao je za Reuters da niko nije povrijeđen i da je pričinjena minimalna šteta.
U bazi u provinciji Farjab, na granici s Turkmenistanom, nalazi se oko 500 vojnika i civila iz Norveške, Letonije, Makedonije, Islanda i SAD-a.
U međuvremenu je američka ambasada u Kabulu saopćila da iz sigurnosnih razloga drži osoblje ambasade pod ključem.
U noći na utorak u najvećoj američkoj bazi u Afganistanu, u Bagramu, oko 60 kilometara sjeverno od Kabula, spaljeni su primjerci Kur'ana, saopćile su afganistanske vlasti i afganistanski zaposlenici.
Američki čelnici u Washingtonu su kazali da su Kur'ani spaljeni zato što su u njima skrivane poruke koje su razmjenjivali afganistanski zatočenici u zatvoru u nadležnosti baze u Bagramu.
Obama se u pismu upućenom Karzaiju u četvrtak izvinio njemu i afganistanskom narodu, saopćilo je afganistansko predsjedništvo.
“Želim izraziti najiskrenije žaljenje zbog incidenata o kojim sam izviješten. Upućujem vama i afganistanskom narodu najiskrenije izvinjenje”, napisao je Obama i dodao da je “greška napravljena zbog nepažnje”, prenio je AFP.
U pismu se navodi da će “biti poduzete mjere kako bi se izbjeglo ponavljanje ovakvih incidenata, što uključuje i to da će odgovorni biti kažnjeni”.
Američka vlada i komandant američkih i snaga NATO-a u Afganistanu, general John Allen, izvinili su se u utorak i rekli da je riječ o “zabuni”.
Američki ministar odbrane Leon Panetta izvinio se zbog “neodgovarajućeg ophođenja” prema islamskoj svetoj knjizi u američkoj bazi.
U aprilu prošle godine Afganistanci su tri dana protestirali zbog toga što je jedan američki svećenik spalio Kur'an na Floridi.
Izvor: Al Jazeera i agencije