Četrnaest žrtava protesta u Afganistanu

Demonstranti u Kabulu su napali policiju i razbijali stakla na automobilima (AP)

Dva vojnika snaga NATO-a koje je u četvrtak ubio u Afganistanu jedan afganistanski vojnik su Amerikanci, saopćio je guverner regije, potvrdivši da je ubistvo direktno povezano s neredima koju su pratili spaljivanje primjeraka Kur'ana u američkoj avio-bazi Bagram u blizini Kabula.

“Dok su se demonstranti približavali američkoj bazi, jedan afganistanski vojnik je otvorio vatru na američke vojnike i ubio dva vojnika. Zatim je pobjegao među demonstrante”, izjavio je za agenciju AFP Muhamed Hasid, guverner regije Hogijani, u pokrajini Nangarhar, u kojoj se incident dogodio.

U četvrtak su također poginula tri demonstranta, čime se broj poginulih među Afganistancima popeo na dvanaest.

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barack Obama u četvrtak se pridružio izvinjenima američkih zvaničnika zbog spaljivanja primjeraka Kur'ana, u pismu upućenom afganistanskom predsjedniku Hamidu Karzaiju.

Osuda Karzaija

U Nangarharu, na istoku Afganistana, u toku su demonstracije, rekao je predstavnik međunarodnih snaga.

Karzai je pozvao Afganistance da “ne pribjegavaju nasilju” zbog paljenja Kur'ana.

Talibani traže odmazdu

Talibani su pozvali Afganistance da napadaju strane vojne baze i prebijaju i ubijaju zapadnjake, kao odmazdu zbog paljenja primjeraka Kur'ana u bazi NATO-a u toj zemlji.

“Naši hrabri ljudi moraju napadati vojne baze invazionih snaga i njihove vojne konvoje”, navodi se u saopćenju talibana, koje je proslijedio glasnogovornik Zaibullah Mujahid.

“Afganistanske snage sigurnosti nisu smjele pribjegavati nasilju, oni trebaju zaštititi živote civila i imovinu”, rekao je on.

Sedam osoba je ubijeno, a 32 ranjeno u srijedu, drugog dana antiameričkih protesta u Afganistanu, kazao je za Al Jazeeru afganistanski vladin zvaničnik.

‘Afganistanske snage sigurnosti nisu smjele pribjegavati nasilju, oni trebaju zaštititi živote civila i imovinu’, rekao je Karzai.

Tri osobe su ubijene u okrugu Shinvar u provinciji Parvan, sjeverno od Kabula, saopćile su vlasti u toj provinciji.

“Protesti su u jednom trenutku postali nasilni. Oni su zasuli policiju kamenjem i u sukobu između policije i demonstranata su ubijene tri osobe, a više od 10 je povrijeđeno”, rekla je glasnogovornica provincijske administracije Roshna Khalid za AFP.

U protestima u prijestonici Kabulu i istočnom gradu Jalalabadu dvije osobe su ubijene u sukobu s policijom, saopćile su zdravstvene službe u tom gradu.

U Kabulu je ranjeno najmanje 11 ljudi kada je pucano iz vatrenog oružja na demonstrante koji su pokušali prošetati centrom grada.

Nemirno i u Heratu

Mediji su javili da su demonstracije počele i u Heratu, na zapadu zemlje, koji je do sada važio za jedan od stabilnijih dijelova Afganistana.

Demonstranti u Kabulu su napali policiju i razbijali stakla na automobilima, dok je policija uzvratila vodenim topovima, u pokušaju da rastjera gnjevnu grupu ljudi koji su blokirali glavni put.

Oni su uzvikivali “Smrt Americi” i “Smrt Karzaiju”.

Napad na norveški bataljon

Oko 400 demonstranata bacalo je kamenje i zapalilo više automobila u bazi norveškog bataljona u sjevernom Afganistanu, u okviru velikih protesta nakon paljenja Kur'ana u avio-bazi NATO-a.

Norveški ambasador u Kabulu Tore Hatrem rekao je za Reuters da niko nije povrijeđen i da je pričinjena minimalna šteta.

U bazi u provinciji Farjab, na granici s Turkmenistanom, nalazi se oko 500 vojnika i civila iz Norveške, Letonije, Makedonije, Islanda i SAD-a.

U međuvremenu je američka ambasada u Kabulu saopćila da iz sigurnosnih razloga drži osoblje ambasade pod ključem.

U noći na utorak u najvećoj američkoj bazi u Afganistanu, u Bagramu, oko 60 kilometara sjeverno od Kabula, spaljeni su primjerci Kur'ana, saopćile su afganistanske vlasti i afganistanski zaposlenici.

Američki čelnici u Washingtonu su kazali da su Kur'ani spaljeni zato što su u njima skrivane poruke koje su razmjenjivali afganistanski zatočenici u zatvoru u nadležnosti baze u Bagramu.

Obama se u pismu upućenom Karzaiju u četvrtak izvinio njemu i afganistanskom narodu, saopćilo je afganistansko predsjedništvo.

“Želim izraziti najiskrenije žaljenje zbog incidenata o kojim sam izviješten. Upućujem vama i afganistanskom narodu najiskrenije izvinjenje”, napisao je Obama i dodao da je “greška napravljena zbog nepažnje”, prenio je AFP.

U pismu se navodi da će “biti poduzete mjere kako bi se izbjeglo ponavljanje ovakvih incidenata, što uključuje i to da će odgovorni biti kažnjeni”.

Američka vlada i komandant američkih i snaga NATO-a u Afganistanu, general John Allen, izvinili su se u utorak i rekli da je riječ o “zabuni”.

Američki ministar odbrane Leon Panetta izvinio se zbog “neodgovarajućeg ophođenja” prema islamskoj svetoj knjizi u američkoj bazi.

U aprilu prošle godine Afganistanci su tri dana protestirali zbog toga što je jedan američki svećenik spalio Kur'an na Floridi.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama