Oslobođeno 49 mirovnjaka u Darfuru

Pobunjenička grupa Pokret za pravdu i jednakost (JEM) u sudanskom regionu Darfur oslobodila je 49 otetih pripadnika međunarodne mirovne misije, izjavio je glasnogovornik ove skupine.
Najveća naoružana opoziciona grupa u Darfuru ranije u ponedjeljak je saopćila agenciji Reuters da je uzela za taoce 52 člana UNAMID-a, zajedničke misije Ujedinjenih naroda i Afričke unije.
„Svi mirovnjaci su na slobodi, ali još uvijek držimo zarobljena tri Sudanca u njihovoj pratnji“, kazao je glasnogovornik JEM-a Gibril Adam Bilal.
Glasnogovornik UNAMID-a je kazao da je pripadnicima mirovne misije dozvoljeno da napuste sjeverozapadni Darfur, ali da će oni ostati na tom području jer ne žele ostaviti zarobljene civile.
Navodi o špijunaži
Bilal je kazao da je njegova grupa uzela taoce kako bi pokušala saznati zašto su mirovnjaci ušli na pobunjeničku teritoriju „i da provedemo istragu protiv tri Sudanca, jer mislimo da su članovi sudanske obavještajne i sigurnosne službe“.
Četrdeset šest mirovnjaka je iz Senegala, dok su ostali pripadnici mirovne misije iz Jemena, Gane i Ruande.
Ranije u ponedjeljak, Bilal je kazao za Reuters da JEM sumnja da mirovnjaci pomažu državnoj vojsci da špijunira pobunjenike na njihovoj teritoriji.
„Ako je istina da UNAMID radi sa sudanskim agentima za sigurnost, tražit ćemo od UN-a da otpusti šefa misije“, kazao je on.
U protekloj deceniji, pripadnici UNAMID-a djeluju na području borbi između vladinih snaga sigurnosti i pobunjenika na zapadu Sudana.
Glasnogovornica mirovne misije Susan Manuel kazala je da se „od jučer na terenu odvija situacija koju pokušavamo riješiti“.
Buntovnici u Darfuru uzeli su oružje 2003. godine, žaleći se da je vlada ekonomski i politički marginalizirala ovaj region. Vlada je zatim u Darfur poslala vojsku i uglavnom arapske milicije da uguše pobunu.
Optužbe za genocid
JEM je dio alijanse sudanskih pobunjeničkih grupa u Darfuru i južnih pograničnih područja koja želi zbaciti vladu sudanskog predsjednika Omara Hassana al-Bashira.
Međunarodni pokušaji da se na ovom području uspostavi mir do sada nisu uspjeli.
Međunarodni krivični sud optužio je Bashira za organiziranje genocida i drugih zločina u regionu, dok zvanični Kartum odbacuje ove navode.
Izvor: Agencije