Njemačka: Sve više žrtava ljekarskih grešaka

U Njemačkoj je 2010. godine umrlo 1.712 pacijenata zbog ljekarskih grešaka ili zbog manjkavih medicinskih proizvoda, što je porast od 35 posto u odnosu na godinu dana ranije.
To je zvaničan podatak koji je objavila njemačka vlada kao odgovor na parlamentarni upit zastupnika stranke Zelenih u saveznom parlamentu Bundestagu, prenosi njemačka medijska kuća Deutsche Welle (DW).
DW navodi da podatak zastrašuje, ali je stvarnost možda još gora, jer organizacije za zaštitu pacijenata strahuju da je stvaran broj umrlih zbog ljekarskog nemara ili loših medicinskih usluga u stvarnosti još veći.
Naročito je visok porast broja umrlih zbog ljekarskih grešaka – sa 551 na 944.
Tako Savez za bezbjednost pacijenata polazi od 17.000 smrtnih slučajeva godišnje kao posljedice grešaka ljekara.
Dodatno zabrinjava veliki porast u odnosu na godinu dana ranije, kada su zabilježena 1.272 smrtna slučaja te vrste.
Naročito je visok porast broja umrlih zbog ljekarskih grešaka – sa 551 na 944.
Kao najčešću uzrok smrt se navode manjkavosti u higijeni, posljedice nedostatka dezinfekcije – takvih slučajeva je zabilježeno 410.
Potom slijedi odbacivanje nekog organa od strane tijela primaoca poslije transplantacije (171 slučaj) te komplikacije prilikom implantacije nekog vještačkog organa ili uređaja (121).
Poteškoće s higijenom
Čak 61 pacijent je preminuo jer mu rane nisu bile dobro zašivene, a 53 ih je umrlo zbog loše izvedenih bajpas operacija ili transplantacija.

Nemogući uslovi u nekim klinikama [Getty]
DW primjećuje kako Njemačka, koja važi za čistu i urednu zemlju, ima velikih poteškoća s higijenom u bolnicama, pogotovo u poređenju s evropskim susjedima.
Tako su prije nešto više od godine dana u dvije gradske klinike u Minhenu zatvorene operacione sale jer su kontrolne službe prilikom rutinske kontrole utvrdile nemoguće higijenske uslove.
Za DW to nije novost – već 20 godina se klinike u Njemačkoj uglavnom bezuspješno bore protiv bakterija koje su manje-više otporne na antibiotike.
Prema nekim procjenama, u Njemačkoj godišnje tim bakterijama bude zaraženo između 500.000 i 900.000 pacijenata.
Prema procjeni stručnjaka za higijenu Dietera Zastrova, “broj ljudi koji od tih zaraza umru kreće se između 15.000 i 30.000”.
DW navodi kako je ovakva situacija u Njemačkoj poznata i u drugim evropskim zemljama, pa pacijenti operirani u Njemačkoj koji odlaze u na dalje liječenje ili terapiju u Holandiju moraju najprije nekoliko dana provesti u karantinu prije nego što dođu u kontakt s drugim pacijentima.
Izvor: Agencije