Tri godine zatvora za dva rumunska ministra

Sud u Rumuniji u utorak je osudio dvojicu bivših ministara poljoprivrede na po tri godine zatvora nakon što su proglašeni krivim za korupciju, javila je novinska agencija Mediafax.
Decebal Traian Remes i Ioan Avram Muresan imaju pravo žalbe na presudu, nakon čega ne bi otišli u zatvor, nego bi čekali potvrdu presude, javlja DPA.

Ioan Avram Muresan [libertatea.ro]
Remes, koji je obnašao funkciju 2007. godine, proglašen je krivim za uzimanja mita u iznosu od 15.000 eura od građevinske kompanije.
Bivši premijer Adrian Nastase osuđen je na dvije godine zatvora u januaru također zbog korupcije.
Posrednik u pregovorima bio je Muresan, koji je obnašao funkciju ministra poljoprivrede od 1998. do 2000. godine.
Bivši premijer Adrian Nastase osuđen je na dvije godine zatvora u januaru također zbog korupcije.
On još uvijek podnosi žalbe na presudu.
Rumunija je ušla u Evropsku uniju (EU) zajedno s Bugarskom 2007. godine.
Obje zemlje ulažu napore da u svoje pravosudne sisteme i borbu protiv korupcije uvedu evropske standarde.
Izvor: Agencije