Ubijen demonstrant u Saudijskoj Arabiji

Od početka demonstracija u martu 2011. godine, u Saudijskoj Arabiji ubijeno je šest demonstranata (Al Jazeera)

Saudijske snage sigurnosti ubile su jednu osobu i ranile troje ljudi tokom sukoba na naftom bogatom istoku zemlje.

Aktivisti i svjedoci kazali su da su u petak snage sigurnosti otvorile vatru na anti-vladine demonstracije u okrugu Qatif.

„Dok su pripadnici snaga sigurnosti provjeravali dojavu o nezakonitom okupljanju u gradu Awwamiyi u Qatifu u petak, napadnuti su paljbom“, saopćeno je iz saudijske policije.

„Odgovorili su vatrom, što je prouzrokovalo smrt jedne osobe“.

Gušenje šiitskih protesta

Smrt demonstranta dolazi nakon što je u četvrtak također ubijen jedan demonstrant, dok je troje ljudi ranjeno, izvijestila je državna novinska agencija SPA.

Aktivisti i svjedoci su saopćili da su snage sigurnosti otvorile vatru kada je povorka šiita koja se okupila na rođendan poslanika Muhameda – što je zabranjeno u ultra-konzervativnoj sunitskoj Saudijskoj Arabiji – zatražila reforme i oslobađanje zatvorenika.

„Munir al-Medani (21), ranjen je metkom u prsa“, kazao je jedan aktivist za agenciju AFP. „Prevezen je u bolnicu, gdje je kasnije podlegao ranama“.

Medanijeva smrt je podigla broj ubijenih demonstranata koji se protive saudijskoj vojnoj intervenciji usmjerenoj ka gušenju šiitskih prodemokratskih demonstracija u susjednom Bahreinu na šest.

Većina saudijskih šiita, njih oko dva miliona, živi na istoku zemlje, gdje su također većinska nalazišta nafte.

Aktivisti navode da su saudijske vlasti uhapsile oko 500 ljudi od početka demonstracija. Mnogi su oslobođeni, ali među onima koji su još uvijek zatvoreni su i aktivist za ljudska prava Fadel al-Munasif, te pisac Nazir al-Majid.

Izvor: Agencije


Reklama