Parlamentarci nezadovoljni mjerama EU

Zastupnici Evropskog parlamenta (EP) u srijedu su kritizirali dosadašnji način rješavanja krize u Evropskoj uniji (EU), naglašavajući da se previše pažnje posvećuje mjerama štednje, a ne mjerama za rast i zapošljavanje.
Zastupnici su na mini-plenarnoj sjednici u Briselu raspravljali o rezultatima samita čelnika EU održanog u ponedjeljak, na kojem je dogovoren tekst ugovora o budžetskoj disciplini, koji će biti potpisan početkom marta.
Zastupnicima su se u vezi s tim obratili predsjednik Evropskog vijeća Herman van Rompuy i predsjednik Evropske komisije (EK) Jose Manuel Barroso, prenosi Hina.
Posebno kritične prema dosadašnjem pristupu u rješavanju krize bile su lijeve stranačke skupine.
Međuvladin ugovor, kojim se zemlje potpisnice obavezuju da će voditi uravnoteženu budžetsku politiku i da će tu obvezu upisati u svoje ustave, potpisat će 25 od 27 zemalja članica, nakon što se, za sada, Češka priključila Velikoj Britaniji, koja je od samog početka odbila u tome sudjelovati.
Posebno kritične prema dosadašnjem pristupu u rješavanju krize bile su lijeve stranačke skupine.
Vođa europskih socijalista u EP-u Hannes Swoboda je rekao da EU u trenutku rekordne nezaposlenosti građanima nudi fiskalni ugovor i nove podjele, umjesto investicija koje će osigurati rast.
On je također kritizirao način na koji Njemačka, kao najveća i ekonomski najsnažnija članica, pristupa rješavanju krize, tvrdeći da on dovodi do podjela u Evropi, umjesto da je ujedinjuje.
Samo fiskalni prihodi
Predstavnica Zelenih Rebecca Harms je rekla da ugovor o fiskalnom paktu ne pridonosi demokratskoj legitimnosti EU.
Rebecca Harms [Getty]
Nešto manje kritični bili su predstavnici najveće političke skupine Evropske narodne stranke (EPP).
Šef stranačke skupine Joseph Daul je rekao da su čelnici dogovorom o fiskalnom paktu pokazali spremnost da evropske probleme rješavaju na evropskom nivou.
Daul nije zadovoljan pažnjom koja se posvećuje rastu i zapošljavanju, ali je upozorio da se rast može finansirati samo fiskalnim prihodima, a ne novim zaduženjima.
Van Rompuy je rekao da su čelnici EU u posljednje dvije godine morali donositi teške i ponekad bolne mjere kako bi se stabilizirala eurozona.
“Iako je to bilo nužno – sada počinjem uviđati da su se napori isplatili – priznajemo da je finansijska stabilnost nužan, ali nedovoljan uvjet za ekonomski oporavak. Moramo učiniti više, posebno u vezi ekonomskog rasta i zapošljavanja”, kazao je on.
Barroso je rekao da se pitanja rasta i zapošljavanja ne mogu rješavati samo na nacionalnim nivoima, nego i na evropskom, pozivajući da se u tom smislu iskoriste prednosti jedinstvenog tržišta.
Izvor: Agencije