Turska će prevoziti vojnike zračnim putem

Oko 250.000 vojnika će biti prevezeno u skladu s novim ugovorom (EPA)

Turska je potpisala sporazum o prevozu vojnika u njihove vojne baze i iz njih zračnim putem nakon niza smrtonosnih napada na cestovne konvoje.

Sporazum s aviokompanijom Turkish Airlines postignut je nakon velikog porasta smrtonosnih napada pripadnika Radničke partije Kurdistana (PKK) na turske snage sigurnosti u posljednjih 18 mjeseci i to većinom na jugoistoku zemlje gdje žive Kurdi.

Turska Vlada i vojska počeli su razmatrati alternativne mogućnosti prevoza s aviokompanijom nakon bombaškog napada na konvoj u jugoistočnoj pokrajini Bingolu, u kojemu je u septembru ubijeno desetero ljudi.

Ministarstvo plaća letove

Na svečanosti potpisivanja sporazuma turski ministar odbrane izjavio je kako će oko 250.000 vojnika biti prevezeno u skladu s tim ugovorom, prenosi Hina.

Novi način prevoza vojnika počinje 28. decembra.

Letovi će biti besplatni za vojnike, a sve će troškove snositi Ministarstvo odbrane.

Druge privatne aviokompanije također su pristale prevoziti vojnike u slučaju potrebe.

Izvor: Agencije


Reklama