Turska nastavila udare na sirijske položaje

Turska vojska je u četvrtak ujutro bombardirala položaje sirijske vojske na granici između dvije zemlje odgovarajući tako na pucnjavu sa sirijske strane u kojoj je u srijedu ubijeno pet civila u jednom pograničnom selu, izjavio je jedan sigurnosni izvor.
“Pucnjava iz artiljerijskog oružja nastavljena je u četvrtak ujutro”, precizirao je ovaj izvor, koji je želio ostati anoniman, agenciji AFP.
Prema podacima Sirijskog opservatorija za ljudska prava u bombardiranjima je ubijeno nekoliko sirijskih vojnika u regiji Rasm el-Ghazal, u blizini grada Tel Ubejd, objavio je Opservatorij.
Napetosti između Sirije i Turske eskalirale su u srijedu navečer kada je nekoliko projektila pogodilo tursko mjesto Akčakale, koje se nalazi nasuprot sirijskog pograničnog mjesta Tel Ubejd, u kojem je nedavno došlo do sukoba između trupa vjernih sirijskom predsjedniku Bašaru el-Asadu i pobunjenika Slobodne sirijske vojske.
Turski parlament će u četvrtak razmotriti da li da dopusti turskoj vladi izvođenje vojnih operacija direktno na sirijskom teritoriju.
Ovaj najteži incident otkako je sirijska protuzračna odbrana srušila jedan turski avion u junu oštro su osudili NATO i SAD i solidarizirali se s Ankarom, članicom Atlantskog saveza.
U saopćenju izdatom u kasnim večernjim satima u srijedu, premijer Turske Recep Tayyip Erdogan kazao je da su napadi izvedeni uz radarsko navođenje, u okviru pravila ratovanja.
Sirijski mediji javili su tokom noći da je više vojnih ciljeva u Idlibu, gradu u blizini granice s Turskom, pogođeno artiljerijskim projektilima iz Turske, javio je dopisnik agencije Anadolija.
Sastanak NATO-a
Telekomunikacijska kompanija Syriatel je u kolektivnoj kratkoj tekstualnoj poruci javila da je više vojnih ciljeva u Idlibu pogođeno projektilima iz Turske, te da je veliki broj granata pao na sirijsku teritoriju.
Sastanak članica NATO-a okončan je kasno navečer u srijedu oštrom osudom sirijskog smrtonosnog napada na Tursku.
U saopćenju se navodi kako NATO podržava Tursku i poziva Siriju da okonča “flagrantno” kršenje međunarodnog prava.
NATO zahtijeva hitni prestanak agresivnih sirijskih poteza ka Turskoj.
Sirijska administracija Bashara al-Assada saopćila je da istražuje izvore napada na Tursku i izrazila saučešće Turskoj, javio je Reuters.
Sastanak NATO-a sazvan je po Članu 4, koji podrazumijeva konsultacije kada jedna od članica osjeti da je ugrožena njena teritorija, sigurnost ili politička nezavisnost, izvijestila je iz Istanbula reporterka Al Jazeere Alma Brničanin.
Zamjenik turskog premijera Bulent Arinc izjavio je kako je teritorijalni integritet Turske u više navrata povrijeđen povremenim incidentima, ali da je ovaj napad bio “kap koja je prelila čašu”.
Sazvana je i hitna sjednica turske Vlade, uz učešće visokih vojnih zvaničnika.
Zapadni zvaničnici, od generalnog sekretara NATO-a Andersa Fogha Rasmussena do američke državne sekretarke Hillary Clinton, osudili su napad u kojem je sirijska vojska granatirala kuću u pograničnom gradu Akcakale, na jugoistoku Turske.
‘Narod u panici’
Clinton je rekla da je Bijela kuća “bijesna” zbog “vrlo opasne situacije” koja je stvorena usljed napada.
Svjedoci su kazali da su policajci, također, povrijeđeni u granatiranju.
Turski ministar vanjskih poslova Ahmet Davutoglu obavijestio je generalnog sekretara Ujedinjenih naroda (UN) Ban Ki Moona o situaciji uskoro nakon što je vijest o napadu došla do Ankare.
Banov glasnogovornik Martin Nesirky izdao je saopćenje u kojem se navodi da je Ban zatražio od sirijske Vlade poštivanje teritorijalnog integriteta susjednih zemalja, te upozorio da konflikt u toj zemlji sve više šteti drugim državama u regiji.
Kako je prenio Nesirky, Ban “traži od svih strana da smanje tenzije i krenu putem mirnog rješenja krize u Siriji”.
Ranije je Ban izrazio saućešće turskom šefu diplomatije i “podstakao ga da drži otvorenim sve kanale komunikacije sa sirijskim vlastima kako bi se smanjile moguće tenzije”, kazao je Nesirky.
Davutoglu je, također, razgovarao s Lakhdarom Brahimijem, specijalnim predstavnikom UN-a i Arapske lige (AL) za Siriju.
Kako je sa puta ka Halepu ranije izvijestio saradnik Al Jazeere Jasmin Redžepi, među petero poginulih je i četvero djece. Desetero ljudi je ranjeno.
“Narod jugoistoka Turske je u panici. Radi se o artiljerijskim projektilima koji su ispaljeni sa teritorije Sirije. Turske vlasti smiruju narod objašnjenjima da se radi o zalutalom projektilu”, kazao je Redžepi.
Unutrašnjost vozila namijenjenog Sirijcima
Dugogodišnji je humanitarac. Tri puta je vozio do Gaze, izoliranog dijela Okupiranih palestinskih teritorija, koji je pod izraelskom blokadom.
I on je bio s Redžepijem na brodu Mavi Marmara, koji je nosio pomoć Palestincima kada je izvršen izraelski desant u kojem je ubijeno devet turskih humanitaraca.
“Ja sam čovjek, saosjećam s drugim ljudima. Oni imaju probleme egzistencijalne prirode i mi ne možemo samo sjediti u Evropi i posmatrati šta se dešava”, kaže Yildirim.
On navodi da ima troje djece i ne može samo sjediti po strani i starati se samo o svojoj djeci.
“Razumijem bol tih roditelja koji gube svoju djecu, pa smatram da vrijedi žrtvovati vrijeme i sredstva i spasiti nedužne dječije živote”, kaže Yildirim.
Spašavanje života
Yildirim ne može i ne želi razumjeti ubijanje djece.
“Mislim da je ovo najbolja pomoć – ne ubijati, već spašavati živote”, rekao je Yildirim.
Redžepi se sjeća: “Kad smo krenuli Yildirim mi je rekao: ‘Boli li te to što ostavljaš kćerku?’ Rekao sam: ‘Da.’ Yildirim je dodao: ‘Oni tamo, u Siriji, ostavljaju svoju djecu ili djeca svoje roditelje, zauvijek.'”
Izvor: Al Jazeera i agencije