UN pozvao na akciju u Mijanmaru

Ujedinjeni narodi (UN) su pozvali na “hitnu akciju” kojom bi se spriječilo širenje nasilja u mijanmarskoj državi Rakhine, nakon što su nedavni sukobi odnijeli desetke života, a hiljade su ostali bez domova.
Ova organizacija je objavila da je ekipa na terenu, koju je predvodio koordinator humanitarnog projekta za UN u Mijanmaru Ashok Nigma, posjetila ovu državu i vidjela “uništenje kuća velikih razmjera”.
Vlada procjenjuje da je više od 22.500 osoba raseljeno iz svojih domova u protekloj sedmici, a više od 4.000 kuća je spaljeno.
Snage sigurnosti su razmještene u područjima gdje su sukobi izbili 21. oktobra između budista Rakhina i muslimana Rohingyja.
Tenzije su na viskom nivou u ovoj državi od kako su muslimani okrivljeni za silovanje i ubistvo budistkinje u junu, nakon čega su izbili krvavi sukobi koji je doveli do raseljavanja hiljada ljudi.
Strah i nepovjerenje
“Ozbiljno me brine strah i nepovjerenje koje sam vidio u očima raseljenih iz obje zajednice”, napisao je Nigam u svom izvještaju.
“Veoma je važno da Vlada osigura da vladavina zakona prevladava, da se spriječi daljnje širenje nasilja i da se prenose poruka o suživotu”, dodao je on.
Procjenjuje se da je do sada raseljeno skoro 100.000 osoba, a većina raseljenih živi u kampovima u okolini glavnog grada države Sittwe.
“Rakhini su došli i napali nas noževima. Oni su zapalili naše domove, iako nismo imali ništa. Napustila sam kuću i ponijela sam samo ovu odjeću koju sam imala na sebi”, rekla je jedna 63-godišnja žena iz izbjegličkog kampa.
“Ne mogu se vratiti nazad”, kazala je ona.
Rakhinski budista u Kyaukpyuu je dao drugačije viđenje situacije Reutersu.
On je rekao da su se Rakhini i muslimani borili noževima, mačevima, palicama i praćkama.
Nakon što su bili savladani, muslimani su “sami zapalili svoje kuće, kao posljednji čin odbrane i onda su pobjegli”, rekao je on.
Ilegalni imigranti
Većina pogođena ovim sukobima su muslimanska manjina Rohingyji, koja se odavno žale na diskriminaciju.
Vlada i mnogi Burmanci smatraju blizu 800.000 Rohingyja ilegalnim imigrantima iz Bangladeša.
I drugi muslimani u državi Rakhine su pogođeni ovim posljednjim sukobima.
Neki od raseljenih u kampovima oko Sittwe kažu da su pripadnici Kamana, muslimanske manjine koja je prihvaćena kao jedna od 130 etničkih skupina u Mijanmaru.
“Otac mi je musliman, a majka je budistkinja. Napali su nas jer su nas označili kao ‘ Rohingyje'”, kazao je AFP-u Aye Kyaw, Kaman koji je pobjegao od nemira u Kyaukpyuu.
“Mi nismo Rohingyji. Mi nismo došli iz druge države.”
Ovaj tridesetogodišnjak je rekao da njegova zajednica živjela u Rakhineu stoljećima i da su ih Rakhini “mučki zlostavljali”.
Kyaw je pozvao na pomoć i zatražio da ih neko zaštiti.
Izvor: Al Jazeera i agencije