UN i Turska traže prekid sukoba u Mijanmaru

U sukobima je stradalo mnogo civila (Reuters)

U Mijanmaru su i za vrijeme bajramskih praznika izbili novi sukobi između budista i muslimana u kojima je od nedjelje stradalo više od 100 civila, dok je zapaljeno oko dvije hiljade kuća.

Ujedinjenim narodi upozorili su Mijanmar da će nedavno provedene reforme vjerovatno biti nedjelotvorne ukoliko se ne zaustavi nasilje. 

“Osvetnični napadi, ciljane prijetnje i esktremistička retorika moraju prestati”, navodi se u saopćenju glasnogovornika generalnog sekretara UN-a Ban Ki Moona.

“Ukoliko se to ne desi, društveni poredak Mijanmara mogao bi biti bespovratno oštećen, a reforme koje trenutno provodi Vlada mogle bi biti ugrožene”.

“UN je veoma zabrinut zbog izvještaja koji govore o obnovljenom nasilju u više dijelova države Rakhine – u kojem ima smrtno stradalih i hiljade raseljenih, uključujući žene i djecu“, rekao je koordinator humanitarnog projekta za UN u Mijanmaru, Ashok Nigam.

Progon Rohingyja

Nigam je dodao da UN apelira na „trenutni i bezuslovni pristup svim zajednicama u skladu sa humanitarnim principima.“

U saopćenju Ministarstva vanjskih poslova Turske navodi se da je strašno i žalosno što su sukobi u Mijanmaru i Arakanu, koji su započeli u junu ove godine, nastavljeni. Ministarstvo je također izrazilo žaljenje zbog ljudskih žrtava i materijalnih gubitaka.

U saopćenju se navodi da je Turska uputila apel Vladi u Mijanmaru, tražeći da obezbijedi sigurnost ljudi i imovine u ovom području, te da ne dozvoli da se ponove isti sukobi ili da se zakasni sa reakcijom.

U Mijanmaru je u posljednje vrijeme bilo nekoliko protesta budista protiv manjinskih Rohingyja, koji nemaju svoju državu i žive na granici Mijanmara i Bangladeša.

UN smatra ovu grupu jednom od najprogonjenijih manjina na svijetu, jer nisu dobrodošli ni u jednoj zemlji.

Vlada Mijanmara ih smatra strancima, dok ih mnogi stanovnici doživljavaju kao ilegalne imigrante iz Bangladeša i neprijateljski se odnose prema njima.

Procjenjuje se da u Mijanmaru živi oko 800.000 Rohingyja, dok ih u Bangladešu ima oko 300.000.

Izvori: Al Jazeera i agencije


Reklama