Izrael za republikance, Obama razumije Kinu

Stanje na Bliskom istoku, rat u Siriji, ali i nestabilnost šire regije, pogotovo odnos Irana i Izraela, dominirali su debatom predsjedničkih kandidata.
Trgovinski i politički odnos SAD-a s Kinom i Rusijom također su dobili svoju minutažu, a TV rasprava Baracka Obame i Mitta Romneyja pratila se aktivno i izvan američkog kontinenta.
U Izraelu je Benjamin Netanyahu nedavno pozvao na raspuštanje Parlamenta.
Nada se još jednom premijerskom mandatu na vanrednim izborima, koji bi trebali biti održani u januaru 2013. godine.
Židovska država od osnivanja ima jake veze s SAD-om. Ako izbije rat s Iranom, Izraelcima je bitno znati da imaju podršku najveće svjetske vojne sile.
Neki su uvjereni da je zato bolji izbor Romney.
Postojanje dviju država
“Ono što je zanimljivo je da u Izraelu 75 posto onih koji glasaju obično glasuju za republikanskog kandidata, tako da je glas koji dolazi iz Izraela jako važan”, kaže Kory Bardesh, dopredsjednik republikanaca u inozemstvu.
Iako su pratili debatu, neki se vode tradicionalnim opredijeljenjima.
“Apsolutno vjerujem da je Obama bolji, ne samo za izraelski narod, nego za cijeli zapadni svijet. Mislim da je on intelektualac i da je liberal, da uistinu predstavlja sve ljude koji žele miran svijet”, smatra Hedva Adiri iz Tel Avina.
U trećoj i posljednjoj debati Obama je ponovio stav da se zalaže za rješenje koje priznaje postojanje dviju država: Izraela i Palestine.
Prema procjeni bivšeg američkog predsjednika Jimmyja Cartera, člana Demokratske stranke, priznavanje samo Izraela nije dobar izbor.
‘Dvo-državno rješenje’
“Rekao bih da je svaki izraelski premijer koga sam poznavao slijedio dvo-državno rješenje i ne znam je li predsjednik Obama ustanovio želi li premijer Netanyahu ići tim putem”, rekao je Carter.
U ponedjeljak navečer je bilo riječi i o trgovinskom odnosu prema Kini. Romney rekao je da ta zemlja krade američko intelektualno vlasništvo i proizvodi krivotvorenu robu, na kojoj poslije stavlja američke etikete i tako kompromitira ime SAD-a u svijetu biznisa.
No, određeni pripadnici akademske zajednice u Kini favoriziraju Obamu.
“Mislim da predsjednik Obama razumije da je Kina vrlo važan partner SAD-a u međunarodnoj zajednici, za međunarodne teme. S druge strane, guverner Romney je guverner. Možda, moje mišljenje je da nije upoznat s međunarodnim odnosima”, kaže Qui Haufei sa Univerziteta Tongji.
Zato je i kineski šef diplomatije pozvao kandidate za američkog predsjednika da budu “racionalni i objektivni”, ističući kako je “saradnja i obostrano povjerenje u interesu obiju država”.
Izvor: Al Jazeera