Predstavljen novi slovenski budžet

Slovenski premijer Janez Janša i ministar finansija Janez Šušteršič predstavili su u ponedjeljak budžet za 2013. i 2014. godinu pred slovenskim Parlamentom, koji je počeo redovnu mjesečnu sjednicu.
U ovim trenucima poslanici ispituju Janšu o detaljima prijedloga.
Janšin prijedlog budžeta za naredne dvije godine trebao bi obezbijediti finansijsku stabilnost Slovenije.
Mjere koje su se našle u prijedlogu budžeta za naredne dvije godine naišle su na razumijevanje stručnjaka u inostranstvu, pa se istom razumijevanju nada i slovenski ministar finansija.
Prema Janšinom mišljenju, nacrt budžeta je put prema izlasku iz krize i zato je on pozvao poslanike Državnoga zbora da ga podrže.
“Naš cilj je, također, da vratimo povjerenje investitora na međunarodnom finansijskom tržištu, kao i napraviti makroekonomske, strukturne i druge korake koje će slovenskoj ekonomiji zagarantirati dugoročni potencijal za rast”, rekao je premijer.
“Na prvom mjestu, Slovenija mora nastaviti s konsolidacijom javnih finansija i dugoročno zauzdati deficit javnih financija ispod tri posto te da se tako u narednim godinama približimo našim obavezama iz ratificiranog fiskalnog konsolidacijskog pakta”, kazao je Janša.
‘Guranje pod tepih’
Aktuelni premijer je u Parlamentu ranije optužio prijašnju vladu Boruta Pahora za “guranje pod tepih” pitanja Ljubljanske banke i njenih štediša u Hrvatskoj.
Kaže i da su iznenadili Evropsku uniju (EU) blokadom hrvatskih pristupnih pregovora zbog graničnog pitanja, a nakon toga potpisali arbitražni sporazum.
Janša smatra da bi rezultati arbitraže mogli biti upitni za Sloveniju, kao i da neće biti poznati prije ulaska Hrvatske u EU.
Dodao je da je prijašnja vlada bila u povoljnijoj situaciji da riješi pitanje Ljubljanske banke, jer je Hrvatska već zaključila pristupne pregovore.
No, Pahorova vlada je, tvrdi Janša, dopustila zatvaranje pregovaračkog poglavlja o slobodnom protoku kapitala, iako je dobila samo usmena obećanja da će nakon ulaska Hrvatske u EU Ljubljanska banka moći poslovati u Hrvatskoj.
Janša je rekao da se njegova Vlada sad trudi postići kompromisno rješenje, kako bi se hrvatski pristupni ugovor ratificirao i u Sloveniji.
Na pitanje šta je sa “dinamikom” ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora u Sloveniji, Janša nije želio odgovoriti.
Opozicija je prigovorila Janši da nema strategiju za odnose s Hrvatskom, dok je Pahorova vlada, prema riječima opozicionara Janka Vebera, promovirala dobrosusjedske odnose i regionalnu saradnju.
Izvor: Al Jazeera i agencije