Veliki rast islamske zajednice u SAD-u

Najbrže rastuća vjerska zajednica u Sjedinjenim Američkim Državama je islamska. Prema statističkim podacima, 20.000 Amerikanaca, mahom Hispano i afričkog porijekla, godišnje pređe na islam.
San Antonio je sedmi grad po veličini u SAD-u čiji se broj stanovnika u posljednjih deset godina udvostručio i bilježi konstantan ekonomski rast i u godinama recesije.
U njemu se prepliću tradicije većinskog bijelog stanovništva i Hispanoamerikanaca. Međutim, raste i broj muslimana, izvještava reporter Al Jazeere Vladimir Bobetić.
Od nekadašnje jedne, San Antonio je postao grad sa četiri džamije. Imam Sheik Yusuf Said zadovoljan je zbog toga, ali kaže da pravi uspjeh predstavljaju časovi pod nazivom „Islam – jedan na jedan“.
„Ove časove imamo posljednjih 11 godina. To su časovi za nemuslimane i nove muslimane. Svakog mjeseca imamo između pet i devet novih muslimana i to zahvaljujući blagoslovu svemogućeg Allaha“, navodi Said.
Ulica i huligani
Podaci objavljeni u knjizi Svjetski almanah za 2012. godinu kažu da se broj onih koji prelaze na Islam povećao nakon 11. septembra 2001. godine.
„Prema zvaničnim podacima u Americi, svake godine na Islam pređe 20.000 ljudi. Najviše onih koji prihvate islam kao svoju novu veru je među Hispanoamerikancima, a zatim među zatvorenicima, uglavnom Afroamerikancima“, kazao je Bobetić.
Islam, kao novu vjeru, najčešće prihvataju žene i to četiri puta više od muškaraca. Jedna od njih je i Raven Abdul Salam. Rođena u hispanoameričkoj porodici na obodu San Antonija, rasla je, kako kaže, prepuštena ulici i huliganima.
„Nakon što sam otišla u zatvor, izgubila majku, porodicu i sve ostalo, okrenula sam se religiji. Proučavala sam mnoge. Znate, roditelji su me odgajali kao pagana. Odrasla sam kao divljak, bez ikakve religije i mislila sam da je to sve prevara i licemjerje“, pripovijeda Salam.
Nakon što je prešla na islam, završila je fakultet, udala se i rodila kćerku.
„Najteže je kada vidim stare prijatelje. Uvijek pitaju: ‘Šta se desilo,kako si mogla?’, uglavnom su šokirani. Ali, više me nije briga. Kada sam prešla na islam pitala sam se šta će drugi reći. Ali, našla sam mir kroz molitve i učenje“, kaže Salam.
Skidanje zabluda
Muhamed Hamida je student druge godine medicine na Univerzitetu u San Antoniju. Roditelji su mu iz Amana došli u SAD, gdje je i rođen. Na Univerzitetu je član Udruženja muslimanskih studenata, čiji je cilj da islam približe studentima drugih vjera.
„Prošle sedmice smo postavili informativni pult u kampusu kako bi ljude informirali o islamu i skinuli zablude koje imaju. Jer, mnogi ljudi kada vide muslimana, odmah pomisle na terorizam. Imali smo mnogo knjiga, uključujući i engleski prijevod Kur'ana. Uzelo ga je mnogo ljudi“, rekao je Hamida.
“Kako najveći broj onih koji prelaze na islam dolaze iz Hispano zajednice, koja je mahom katolička, pokušali smo saznati i reakcije Katoličke crkve, no nismo ih dobili”, rekao je Bobetić.
Izvor: Al Jazeera