Sankcije SAD-a uništavaju krijumčarenje

U Iranu krijumčarenje je nekad bio vrlo unosan biznis. Ali vjerovali ili ne, umjesto da nakon nametanja sankcija ova grana ekonomije doživi još veći procvat – doživjela je krah.
Krijumčarenje u i iz Irana palo je za čak 90 posto.
Hormuški tjesnac veoma je prometan. Brzi brodovi sa stotinama krijumčara, mahom tinejdžera, svakodnevno jure ovim područjem, krijumčareći robu iz Omana u južne iranske luke, pritom zaobilazeći sve kontrole i carine.
Donedavno su mladi šverceri pravili i po nekoliko tura dnevno, donoseći robu iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Donosili su sve od gaziranih pića, do mobilnih telefona i kozmetike.
Pad potrošačke moći
Nekada je ovaj posao bio veoma isplativ i vrijedan rizika. Čak i uprkos opasnosti od mnogobrojnih tankera, lošeg vremena i iranskih patrola.
Ali danas iranski rial je izgubio više od dvije trećine svoje vrijednosti u odnosu na dolar, što je prouzrokovalo snažan pad potrošačke moći Iranaca.
“Jako je napeto na onoj strani… jako napeto. I to pogađa ljude. Vlasti zaista škode svima i svemu”, kaže jedan krijumčar.
Krijumčari pričaju priče o podmićivanju, bacanju robe u more i otvaranju vatre na njih. Sankcije SAD-a urodile su plodom i prijete njihovim uništenjem.
Glavna iranska luka zatvorena je prije godinu, tako da robu sada moraju ukrcavati u gradskoj luci.
Top-sezona
Za Irance je sada top-sezona za krijumčarenje žive stoke u Oman i Saudijsku Arabiju – najtraženije robe pred Kurban-bajram.
“Danas smo donijeli male ovce, njih šezdesetak”, kaže krijumčar Hossein.
Danas im je bio dobar dan, ali niko ne zna šta će biti sutra. Na staroj tržnici u Kasabi, u Omanu, trgovac koji je želio ostati anoniman kaže da mu je posao od prošle godine pao za čak 90 posto.
Nekada je od izvoza u Iran sedmično zarađivao 130 hiljada dolara, a danas o tome može samo sanjati, jer krijumčariti robu u tu zemlje postalo je preteško.
Izvor: Al Jazeera