Vijeće sigurnosti UN zatražilo plan za Mali

Vijeće sigurnosti UN-a zatražilo je u petak od afričkih regionalnih organizacija i UN-a da unutar 45 dana predstave poseban plan za vojnu intervenciju u Maliju kako bi se vladinim snagama pomoglo da ponovo preuzmu kontrolu nad sjeverom zemlje od islamskih militanata.
Vijeće sigurnosti je jednoglasno usvojilo rezoluciju koju je sastavila Francuska kako bi se obnovili napori za rješavanjem tamošnje krize koja prijeti da destabilizira trusno područje Sahela.
Radi se o području koje se proteže na desetak najsiromašnijih zemalja svijeta, na južnom rubu Sahare.
Članice Vijeća sigurnosti su upozorili da intervencija treba da osigura “održivo političko rješenje, pri čemu će se ispoštovati suverenitet, jedinstvo i teritorijalni integritet Malija”.
Mali je potonuo u haos u martu kada su vojnici svrgnuli predsjednika Amadoua Toumanija Tourea, stvorivši vakuum koji je tuareškim pobunjenicima omogućio da preotmu dvije trećine zemlje.
Istovremeno su ekstremni militanti, od kojih su neki povezani s Al-Kaidom, iskoristili pobunu na sjeveru zemlje da preuzmu vlast na tom području.
U tekstu rezolucije Vijeća sigurnosti je navedena “zabrinutost zbog trajnog pogoršanja sigurnosti i humanitarne situacije u sjevernom Maliju, pojačana prisutnost terorističkih elemenata, uključujući Al-Kaidu u islamskom Magrebu, povezane grupe i druge ekstremističke grupe, te njihove posljedice na područje Sahela i okolne zemlje”.
Detaljni prijedlozi
Vijeće je zatražilo od generalnog sekretara Ujedinjenih naroda Ban Ki Moona da sarađuje sa Ekonomskom zajednicom zapadnih afričkih država (ECOWAS) i Afričkom unijom, da bi Vijeću unutar 45 dana isporučili “detaljne i izvedive prijedloge” zbog priprema za raspoređivanje međunarodnih vojnih snaga u Maliju.
Prvi nacrt rezolucije je tražio plan u roku od 30 dana, ali je poslije odlučeno da je 45 dana realističniji rok.
Nakon prijedloga za vojnu intervenciju, Vijeće mora donijeti novu rezoluciju koja bi dala zeleno svjetlo za raspoređivanje vojnih snaga. To se vjerovatno neće desiti prije kraja ove godine.
U međuvremenu, Vijeće je pozvalo članice UN-a, regionalne i internacionalne organizacije da pruže “koordiniranu pomoć, stručnost, obuku i podršku za unapređivanje razvoja” vojnim snagama Malija.
Bamako je i zvanično zatražio mandat UN-a za međunarodnim snagama koje bi bile raspoređene u Maliju zajedno sa snagama Zapadne Afrike, sa ciljem da ponovo preuzmu vlast na sjeveru.
Vijeće sigurnosti je u zadnjih šest mjeseci bezuspješno tražilo detalje za intervenciju, uključujući ciljeve i logističke potrebe.
Izvor: Agencije