Nigerija: Pastor pozvao kršćane da se brane

Stotine kršćana počeli su bježati iz oblasti na sjeveroistoku Nigerije nakon niza napada radikalne islamističke grupe Boko Haram u kojima je stradalo najmanje 33 osobe u posljednjih nekoliko dana.
Pastor Ayo Oritsejafor i predsjednik Jonathan na sastanku
povodom napada Boko Harama [AFP]
Nigerijski predsjednik, koji je kršćanin, rekao je da će sigurnosne snage sprovoditi zakon “bez straha i pružanja usluga”.
“Pozivam sve Nigerijce izbjegnu ogorčenost i da žive zajedno u harmoniji i miru”, rekao je Jonathan.
‘Etničko i vjersko čišćenje’
Međutim, kršćanske organizacije optužuju vladu da ne čini dovoljno za njihovu zaštitu.
Predsjednik kršćanske zajednice u Nigeriji Pastor Ayo Oritsejafor, rekao je da se članovi ove zajednice moraju sami štititi od napada.
On je naglasio da ljudi imaju legitimno pravo na odbranu. Prema njegovim riječima, sve ukazuje na to da su nedavna ubistva “sistematsko etničko i vjersko čišćenje”.
Svećenik nije želio ulaziti u detalje na koji način će se kršćani braniti, što izaziva bojazan od odmazde i eskalacije nasilja.
Izvor: Al Jazeera i agencije