Britanija i Suu Kyi slažu se o uvjetima za ukidanje sankcija

Hague je prvi britanski ministar vanjskih poslova koji je u nekadašnju koloniju došao od 1955. (EPA)

Britanski ministar vanjskih poslova William Hague i mijanmarska šefica opozicije Aung San Suu Kyi postavili su na historijskom sastanku u petak slične uvjete za ukidanje sankcija uvedenih bivšem mijanmarskom vojnom režimu.

Zapadne zemlje s oprezom razmišljaju o obnovi veza s civilnim vlastima koje su u martu zamijenile vojnu huntu, a Hague, koji je u dvodnevnoj posjeti Mijanmaru, postavio je četiri uvjeta za ublažavanje sankcija.

Uvjeti su oslobađanje stotina političkih zatvorenika, prestanak kršenja ljudskih prava, rješavanje etničkih sukoba i održavanje slobodnih i poštenih izbora

Civilna vlast

Suu Kyi, koja je do 2010. godine bila u kućnom pritvoru, stajala je na konferenciji za novinare uz Haguea i na pitanje kakve bi ona uvjete postavila za ukidanje sankcija, rekla je:

“Svi politički zatvorenici moraju biti pušteni, treba nastojati da završe etnički sukobi u našoj zemlji. A naravno, želimo i slobodne i poštene izbore”.

Hague je prvi britanski ministar vanjskih poslova koji je posjetio  nekadašnju koloniju od 1955.

Vojska je  preuzela vlast u Mijanmaru 1962. i vladala tom zemljom do 2010.

U martu te godine, uz dozvolu vojske, uvedena je civilna vlast koja se oprezno bavi političkim i privrednim reformama.

Finansijska pomoć

Hagueva posjeta dolazi nakon što je Velika Britanija Mijanmaru dala 289 miliona dolara za finansiranje projekata u zdravstvu i obrazovanju tokom tri godine.

Ovim finansijama upravljaju nevladine organizacije.

Od uspostavljanja civilne vlasti, oslobođeni su neki politički zatvorenici u Mijanmaru.

Prema navodima britanskih vlasti, u Mijanmaru je zatvoreno između 591 i 1.700 ljudi po političkoj osnovi, iako je teško procijeniti pravu cifru zbog slabe evidencije, te sporova o statusu pritvorenih osoba.

Izvor: Agencije


Reklama