Tuerk predložio Jankovića za mandatara

Slovenski predsjednik Danilo Tuerk u četvrtak je za mandatara nove slovenske vlade predložio Zorana Jankovića, predsjednika stranke Pozitivna Slovenija koja je na prijevremenim izborima 4. decembra prošle godine osvojila 28,5 posto glasova i 28 mandata parlamentu, koji broji 90 zastupnika.
Tuerk je odluku objavio na konferenciji za novinare u predsjedničkoj palači u Ljubljani te kazao da je o svom prijedlogu već obavijestio predsjednika parlamenta.
Parlament će odlučivati u narednih sedam dana, a Janković treba natpolovičnu većinu od najmanje 46 glasova.
Parlament će, prema zakonskom roku, o ovome odlučivati u narednih sedam dana, a Janković treba natpolovičnu većinu od najmanje 46 glasova.
“Ocjenjujem da postoje realne mogućnosti da Janković u pregovorima s drugim strankama koji su uznapredovali uspije i formira vladu”, rekao je slovenski predsjednik objašnjavajući svoju odluku.
No, nije bio voljan nagađati šta bi se desilo ako Janković ne dobije potreban broj glasova.
Miješanje u osjetljiva pitanja
Tuerk je kazao da je u sljedećemu razdoblju potrebno postići saglasnost o reformama, promijeniti sadašnja rješenja koje se odnose na zakonodavne referendume, reformirati tržište rada i javne uprave, mirovinski sistem, ali da su moguće i promjene na području izbornog sistema, o čemu će biti potreban širok konsenzus svih političkih stranaka.
Joseph Mussomeli [EPA]
Odgovarajući na novinarska pitanja vezana na neke javne izjave i sastanke američkog ambasadora u Sloveniji Josepha Mussomelija sa slovenskim političkim prvacima, na kojima im je navodno savjetovao formiranje “velike koalicije”, u kojoj bi bila većina stranaka, Tuerk je rekao da očekuje “odgovarajuću reakciju” slovenskog ministarstva vanjskih poslova.
“Izjave ambasadora Mussomelija su neprimjerene i znače miješanje u osjetljiva pitanja. U Sloveniji je na vlasti narod i njegovi izabrani predstavnici. Vladu ne sastavljaju strani diplomati”, oštro je rekao slovenski predsjednik.
Dodao je da u odnosima među državama treba vrijediti načelo “međusobnog poštovanja” te da bi i slovenski političari u komunikaciji s predstavnicima stranih država morali voditi računa o dostojanstvenom ponašanju.
Izvor: Agencije