Skupocjena grčka kupovina socijalnog mira

Papademos (lijevo) s Giannisom Panagopoulosom, predsjednikom Generalne konfederacije radnika Grčke 4. januara 2012. (EPA)

Evropska komisija traži od Grčke da vrati potrošeni novac.

Siromaštvo u EU

Više od tri miliona Grka, odnosno 27,7 odsto stanovništva, u 2010. godini živjelo je na ivici siromaštva ili u siromaštvu, podaci su grčkog zavoda za statistiku “Elstat”. Statistički podaci odnose se na prvu godinu nakon službenog proglašenja grčke krize, odnosno treću godinu recesije u ovoj zemlji sa 11 miliona stanovnika. U pojedinim državama članicama EU situacija je još gora. U Bugarskoj u siromaštvu ili na granici siromaštva živi 41,6 odsto građana, u Rumuniji 41,4 odsto, Letoniji 38,1, Litvaniji 33,4 dok je 29,9 odsto ljudi siromašno u Mađarskoj, a u Poljskoj 27,8 odsto. U Španiji je situacija nešto bolja i procenat siromašnih građana iznosi 25,5 odsto. Granica siromaštva mjeri se u odnosu na godišnji prihod. Siromašna lica su ona čiji godišnji prihod iznosi ispod 7.178 eura za osobu koja živi sama, a za četvoročlanu porodicu s dvoje djece granicom siromaštva smatra se godišnji prihod manji od 15.073 eura.

Oko 425 miliona eura grčkih subvencija poljoprivrednicima suprotno je zakonu Evropske unije (EU) i taj će se iznos morati vratiti, saopćio je u četvrtak glasnogovornik Evropske komisije (EK).

Precizni detalji o tome kada će farmeri morati vratiti novac bit će određeni nakon što EK i službeno usvoji tu odluku i objavi je u Evropskom službenom glasniku, dodao je glasnogovornik.

Na državi da odluči

“Na Grčkoj je da odluči kako će vratiti taj novac”, kazao je glasnogovornik odgovarajući na upit da li će država tražiti novac natrag od svojih farmera.

Grčki poljoprivrednici dobili su pomoć 2009. godine, nakon višesedmičnog blokiranja prometnica, zatvaranja graničnog prelaza s Bugarskom i odsjecanja glavnih cestovnih pravaca od Atine prema drugim većim gradovima, tražeći smanjenje poreza i subvencije.

U vrijeme kada je paket pomoći dogovoren, grčki mediji su se pitali da li je u skladu s evropskim odredbama, ismijavajući neuspjeh vlade da dobije dozvolu Brisela.

Nakon godina pretjeranog trošenja vlade, kada je stvoren neodrživ javni dug, Grčka je 2010. godine spašena od bankrotstva zahvaljujući 110 milijardi eura međunarodnog paketa pomoći.

Papademosove obaveze

Lucas Papademos je na čelu većinsko socijalističke koalicije, koju također čine konzervativna stranka Nova demokratija i male nacionalističke stranke.

Njegova vlada, oformljena prethodnog mjeseca, ima mandat da usvoji novi međunarodni paket pomoći u vrijednosti od 130 milijardi eura, provede odlagane reforme i pregovara o otpisu državnog duga.

Glasnogovornik vlade Pantelis Kapsis je izjavio da će koalicioni mandat biti produžen sa sredine februara na kraj marta, kako bi se omogućilo zaključenje pregovora o otpisu duga.

Izvor: Agencije


Reklama