Američke snage ostaju u Njemačkoj

AD će zadržati snažne vojne snage u Njemačkoj uprkos najavljenom povlačenju dvije borbene brigade zbog smanjenja vojnog budžeta, ali će neke evropske zemlje morati podnijeti veći teret u oblasti odbrane, izjavio je u utorak komandant američkih snaga u Evropi, general-potpukovnik Mark Hertling.
On je rekao da će manje, ali pametnije američko vojno prisustvo biti u formi “skalpela”, a ne “čekića”, kao u prošlosti, kada je Washington zadržao oko 250.000 vojnika u Evropi poslije Drugog svjetskog rata.
Pentagon je ovog mjeseca objavio da će iz Evrope biti povučene dvije pješadijske brigade s oko 8.000 vojnika.
“Možemo održati snažnu vojnu silu dajući joj bolju obuku, bolju tehnologiju, bolju komandu, kontrolu i obavještajne podatke nego što smo to mogli u prošlosti, kada smo koristili veoma obimne snage za djelovanje čekićem, a ne skalpelom”, kazao je Hertling u Berlinu.
Američke vojne snage smanjene su na oko 40.500 vojnika, od kojih su neke poslane u Afganistan.
Američke snage u Evropi transformirane su od vremena Hladnog rata, kada je oko 250.000 vojnika pomagalo u zaštiti kontinenta od prijetnje iz tadašnjeg Sovjetskog saveza.
Američke vojne snage smanjene su na oko 40.500 vojnika, od kojih su neke poslane u Afganistan.
Hertling, koji zapovijeda američkim snagama u Evropi od marta 2011. godine, rekao je da bi pojedini evropski saveznici mogli učiniti više.
Neki američki političari kritizirvali su činjenicu da samo nekoliko evropskih zemalja isupunjavaju standard NATO-a u ulaganju najmanje dva posto bruto društvenog proizvoda (BDP) u odbranu.
Hertling je kazao da su pojedine zemlje, poput Gruzije, koja ima vojnike u Afganistanu, podigle nivo svojih oružanih snaga na nivo veći od svog realnog utjecaja.
Izvor: Agencije