Izrael pozdravio sankcije EU protiv Irana

U Hormuškom tjesnacu trenutno se nalaze tri američka nosača (www.navsource.org)

Izrael je u ponedjeljak izrazio zadovoljstvo zbog sankcija koje je Evropska unija (EU) uvela Iranu kako bi ga natjerala da odustane od svog nuklearnog programa.

“Mislim da je to korak u dobrom smjeru”, rekao je izraelski premijer Binyamin Netanyahu, prema saopćenju iz njegovog ureda.

Netanyahu, koji je borbu protiv iranskog nuklearnog programa postavio za glavnu zadaću svog političkog djelovanja, dodao je kako još uvijek “ne možemo znati kakvi će biti rezultati ovih sankcija”.

“Nužan je snažan i brz pritisak na Iran a o sankcijama ćemo suditi po njihovu rezultatu. Kako danas stvari stoje, Iran i dalje nastavlja neometano proizvoditi nuklearno oružje”, kazao je on.

Naftni embargo

Ministri vanjskih poslova zemalja EU formalno su u ponedjeljak usvojili naftni embargo protiv Irana zbog njegovog nuklearnog programa, izjavile su diplomate u Briselu.

Sankcijama je predviđena momentalna zabrana sklapanja novih ugovora o kupovini nafte od Islamske Republike, dok će postojeći ugovori biti poštovani do 1. jula. EU trenutno kupuje oko 20 posto iranske nafte.

Nova prijetnja blokadom

Zvaničnik iranskog parlamenta izjavio je u ponedjeljak da će Teheran zatvoriti ulaz u Perzijski zaljev ukoliko novim sankcijama bude blokiran izvoz iranske nafte.

Mohamed Kosari, zamjenik šefa parlamentarne komisije za vanjske poslove i nacionalnu sigurnost, rekao je da će Hormuški tjesnac biti definitivno zatvoren, ako se dogodi poremećaj u prodaji iranske nafte.

Ovaj tjesnac je najvažnija svjetska pomorska ruta za transport nafte.

Teheran demantira da pokušava razviti nuklearno oružje i smatra da su razgovori, a ne sankcije, jedini način rješenja krize.

‘Postaje ozbiljno’

Nove sankcije uslijedile su  poslije finansijskih mjera koje je uoči Nove godine potpisao predsjednik SAD Barack Obama i odnose se uglavnom na naftni sektor, koji čini oko 90 posto iranskog izvoza u EU. Evropa je drugi najveći kupac iranske nafte, poslije Kine.

Želimo da shvate da ovo sada postaje veoma ozbiljno, izjavio je jedan evropski diplomata.

Zapadne zemlje vjeruju da Iran pokušava da napravi nuklearnu bombu, a Teheran tvrdi da njegov atomski program služi samo za proizvodnju električne energije.

Primjena evropskih sankcije vjerovatno će ići sporo, pošto su pojedine evropske zemlje, poput Grčke, zatražile duži grace period da bi ograničile posljedice po svoje ekonomije.

Grčka je veoma zavisna od iranske nafte i pokriva skoro četvrtinu svojih potreba naftom iz te zemlje. Vlada u Atini tvrdi da joj je potrebno vrijeme za pronalaženje alternativnih izvora.

Očekuje se da će ministri vanjskih poslova zemalja EU na sastanku u Briselu dogovoriti fazno uvođenje embarga i dozvoliti da postojeći ugovori budu ispunjavani još nekoliko mjeseci, najvjerovatnije do 1. jula.

Američki nosač prošao kroz Hormuz

Američki nosač aviona “Abraham Lincoln” prokrstario je kroz Hormuški tjesnac bez incidenata, iako je Teheran prethodnih dana najavljivao ozbiljne akcije ukoliko se Washington drzne na takav potez. Amerikanci, sada, u Perzijskom zaljevu imaju dva nosača aviona.

Prolaz “Abrahama Lincolna” kroz Hormuz protekao je bez problema i prema planu, rekla je predstavnica za medije američke mornarice poručnik Rebecca Rebarich, čime je, ukoliko je uopće i bilo, riješena dilema da li će Iran napasti ovaj brod.

To je bio prvi prolazak američkog nosača aviona kroz taj tjesnac otkako su ponovo izbile varnice na liniji Teheran-Washington koje povremeno liče na predigru za rat.

Američka mornarica je objavila da su se nosači “John Stennis” i “Abraham Lincoln” plovili jedan pored drugog. Na zvaničnoj internet stranici “Lincolna”, objavljeno je da je nosač uplovio u zonu odgovornosti Pete flote u četvrtak, a kroz Hormuz je prošao u nedjelju posle podne.

Prošle nedjelje je u Arapsko more i zonu Pete flote uplovio nosač aviona “Carl Vinson” sa svojom borbenom grupom brodova, koji je zamjena za Johna Stennisa, tako da će Amerikanci još nekoliko dana u regionu imati tri nosača aviona.

Zvanična misija “Vinsona” je podrška operaciji Dugotrajna sloboda u Afganistanu. Nosači ne plove sami već se oko njih nalaze borbena grupa koju čine krstarice i razarači koji su opremljeni za borbu protiv podmornica, odbranu od protivbrodskih raketa i mogu da ispaljuju krstareće rakete tipa Tomahawk.

Iranci su žestoko upozorili Ameriku da u Perzijski zaljev više ne šalju nosače aviona, iako je ostalo prilično nejasno šta Teheran namjerava da uradi, ukoliko “Lincoln” ili “Carl Vilson” ipak zaplove tim tjesnacem.

Izvor: Agencije


Reklama