Saleh se priprema za odlazak iz Jemena

Predsjednik Jemena Ali Abdullah Saleh priprema se za odlazak iz zemlje, nakon što se u govoru, koji je održao u nedjelju, izvinio za greške, zatražio oproštaj i rekao da je vrijeme da preda vlast, izjavili su jemenski zvaničnici.
On je rekao da će otići na liječenje u SAD i da će se vratiti u Jemen kako bi predvodio vladajuću stranku, javila je državna novinska agencija Saba.
Salehovi pomoćnici su za AP rekli da je Saleh okupio glavne političke, vojne i bezbjednosne zvaničnike i objavio unapređenje zamjenika predsjednika Abeda Rabo Mansura Hadija, koji ga treba zamijeniti, u čin maršala.
Jemenski predsjednik je odbio održati javnu ceremoniju odlaska sa vlasti, već se od partijskih lidera oprostio iza zatvorenih vrata.
“Apeliram na vas da mi oprostite greške. Danas ostavljam zemlju u vašim rukama”, kazao je Saleh, prema navodima jednog zvaničnika koji je prisustvovao sastanku održanom rano u nedjelju.
“Napuštam ovu dobru zemlju danas… Zahvaljujem svakom od vas, izvinjavam se narodu i tražim oproštaj”, rekao je Saleh.
Jemenski predsjednik je odbio održati javnu ceremoniju odlaska sa vlasti, već se od partijskih lidera oprostio iza zatvorenih vrata.
Na vlasti 33 godine
Saleh, koji se na čelu Jemena nalazi više od 33 godine, u novembru prošle godine je potpisao sporazum o predaji vlasti, nakon skoro godinu dana protesta.
Ali Abdullah Saleh [EPA]
Desetine hiljada stanovnika Sane demonstriralo je u nedjelju ulicama grada, tražeći smrtnu kaznu za Saleha, umjesto što mu je dat imunitet od suđenja zbog krvavog obračunavanja s demonstrantima.
“Naša je dužnost … da izvršimo egzekucju nad krvnikom”, vikala je razljućena masa demonstranata okupljena na Trgu promjena u Sani, epicentru demokratskih pokreta, koji su tražili odlazak Saleha sa vlasti još od januara prošle godine.
Parlament Jemena u subotu je usvojio zakon kojim se Salehu daje “potpuni” imunitet od gonjenja, u zamjenu za odlazak sa vlasti, kako je dogovoreno u sporazumu sa zemljama Zaljeva.
Tim zakonom se nudi i djelimična zaštita od preduzimanja pravnih postupaka protiv Salehovih saradnika i navodi da oni ne mogu biti tuženi “zbog djela koja su bila politički motivirana i izvođena u okviru njihovih dužnosti”.
Demonstranti su nosili transparente na kojima je od parlamenta traženo da izmijeni svoju odluku, prenosi AFP.
Pravda i pomirenje
“Zakonodavci – mi vam kažemo da nema imuniteta za prolivenu krv naših mučenika”, poručili su okupljeni, aludirajući na stotine poginulih tokom obračuna snaga reda s demonstrantima posljednjih mjeseci širom Jemena.
Demonstranti su pokušali krenuti na američku ambasadu u Sani, ali su ih zaustavile snage bezbjednosti.
Prelazna vlada nacionalnog jedinstva, koju predvodi opozicija, tokom 11 sati rasprave o amandmanima na zakon o imunitetu smanjila je, pod pritiskom javnosti, obim amnestije koji se odnosi na predsjednikove pomoćnike.
Demonstranti su pokušali krenuti na američku ambasadu u Sani, ali su ih zaustavile snage bezbjednosti.
Izaslanik Ujedinjenih naroda (UN) u Jemenu Jamal Benomar kritizirao je zakon o imunitetu, ističući da se njime zanemaruju prava žrtava.
On je pozvao parlament da uvede zakon o “tranzicionalnoj pravdi i pomirenju”, kojim bi se omogućilo da se čuje i glas povrijeđenih u demonstracijama i istaknu zahtjevi za nadoknade.
Izvor: Agencije