Deseti dan protesta u Rumuniji

Protestanti su se okupili na centralnom trgu Univerziteta u Bukureštu (AFP)

Protesti na kojima se zahtijeva ostavka rumunske vlade zbog mjera štednje nastavljeni su 10. dan u Bukureštu i drugim gradovima širom zemlje.

Povremeno nasilne demonstracije izazvane su ostavkom popularnog ministra zdravlja, ali je ubrzo zatražena ostavka predsjednika Trajana Baseskua i premijera Emila Boca.

Boc je smanjio plate u javnom sektoru za četvrtinu 2010. godine i povećao porez na promet za pet posto, što je usporilo oporovak od duboke recesije u ovoj zemlji.

Prošle sedmice okupilo se oko 7.000 ljudi u Bukureštu, najviše od 2010. godine, kada su prvi put usvojene mjere štednje.

Oko 600 ljudi okupilo se na centralnom trgu Univerziteta u Bukureštu, koji je poznat po antikomunističkim skupovima 1989. godine, uzvikujući “Dole Basesku” i “Podnesi ostavku”.

Iako su nemiri u Rumuniji daleko po veličini od protesta u Grčkoj, Španiji i Francuskoj, ovo je ipak najgore nasilje u zemlji za posljednjih više od 10 godina.

Prošle sedmice okupilo se oko 7.000 ljudi u Bukureštu, najviše od 2010. godine, kada su prvi put usvojene mjere štednje.

Novi protesti planirani su za narednu sedmicu.

Izvor: Agencije


Reklama