Proglašeno stanje prirodne katastrofe

U trenutku nesreće na brodu se nalazilo 3.200 putnika i 1.023 člana posade (EPA)

Italijansko vijeće ministara odlučilo je u petak proglasiti stanje prirodne katastrofe u zoni brodoloma kruzera Costa Concordia, koji se nasukao 13. januara ispred otoka Giglio, u Toskani.

Ova odluka je objavljena u ponedjeljak, potvrdio je ministar za odnose s parlamentom Piero Giarda.

“Ona podrazumijeva da su sve operacije povezane s ovom nesrećom od nacionalnog interesa i da zahtijevaju učešće nacionalnih institucija, vlade i regije”, objasnio je ministar za okoliš Corrado Clini.

Vlasti se plaše ekološke katastrofe ako se 2.380 tona nafte iz rezervoara u olupini broda izlije u more.

Krovna američka korporacija Carnival Corp, u čijem je vlasništvu kruzer nasukan u Tirenskom moru, mijenja propise o sigurnosti kako bi spriječila buduće nesreće.

Vlasti se plaše ekološke katastrofe ako se 2.380 tona nafte iz rezervoara u olupini broda izlije u more.

Vijest iz sjedišta firme u Miamiju dolazi u vrijeme kada su italijanske spasilačke ekipe saopćile da su obustavile potragu za nestalima na Costa Concordiji, pošto je nasukana olupina ponovo počela kliziti.

Sprečavanje nesreća

Glasnogovornik spasilaca Luca Cari rekao je da će spasioci održati kratak sastanak kako bi procijenili stanje i razgovarali o idućim koracima.

Kazao je da ne može reći koliko se brod pomaknuo, prenosi Reuters.


Brod je nasukan prije sedam dana [EPA]

More oko otoka Giglija, gdje se brod nasukao prije sedam dana, bilo je u petak uzburkano, a vremenske prognoze najavljuju pogoršanje tokom dana.

Kompanija Carnival Corp, u čijem je vlasništvu i Costa Cruisers, najavila je izmjenu sigurnosnih propisa na svojim kruzerima kako se ovakve nesreće više ne bi dogodile.

Predsjedavajući skupštine akcionar Carnival Corpa Micky Arison rekao je da su članovi upravnog odbora donijeli odluku o izmjeni sigurnosnih regulativa nakon potonuća Costa Concordije, koja je u vlasništvu ove kompanije.

“Iako sam u potpunosti siguran u bezbjednost naših brodova, kao i profesionalnost posada na njima, nove regulative će omogućiti da se ovakvi incidenti više ne dešavaju”, rekao je Arison, prenosi AP.

U donošenju novih propisa sudjelovao je i penzionirani kapetan američke mornarice James Hunn, koji je potpredsjednik kompanije zadužen za pitanja pomorske politike i sigurnosti.

Italijanski prijedlozi

Pažnja spasilaca na mjestu nesreće Costa Concordije je sada usmjerena na to kako da se iz džinovskog broda ispumpa 500.000 litara goriva, uz loše vrijeme koje prijeti da pozicija broda bude još nestabilnija.

Ministar Clini upozorio je na mogućnost da brod potone 50 do 90 metara ispod morskog grebena na kojem se sada nalazi, što bi predstavljalo ogromnu opasnost po okolinu.

Spasioci su do sada pronašli 11 tijela.

Pored toga, saopćio je Clini, italijanska vlada razmatrat će prijedlog o usvajanju novih propisa kojima bi veliki kruzeri bili spriječeni da idu opasnim morskim putevima i prolazima veoma blizu otoka i plićaka.

Spasioci su do sada pronašli 11 tijela.

U trenutku nesreće na brodu se nalazilo 3.200 putnika i 1.023 člana posade, od kojih je većina evakuirana čamcima za spašavanje, helikopterima i brodovima koji su se zatekli u tom području.

Kapetan stradalog broda Francesco Schettino, koji je osumnjičen za višestruko ubistvo iz nehata i napuštanje broad dok su putnici još bili na njemu, nalazi se u kućnom pritvoru.

Izvor: Agencije


Reklama