Olupina se pomjerila, obustavljano traženje nestalih

Italijanski ronioci suspendovali su potragu za nestalima na prevrnutom kruzeru Costa Concordia nakon što se brod blago nagnuo sa mjesta gdje se nasukao u blizini toskanskog ostrva, rekli su danas zvaničnici.
Veliki kruzer, težak 114.500 tona, nasukao se na greben koji je udaljen samo 300 metara od obale zbog toga što je prišao suviše blizu tog toskanskog ostrva na putu za Savonu, u sjevernoj Italiji.
Pronađeno je 11 smrtno stradalih, dok se 24 osobe vode kao nestale.
Portparol vatrogasaca Luka Kari rekao je da je potraga suspendovana u 8.00, nakon što se brod pomjerio za nekoliko centimetara što predstavlja potencijalnu opasnost za ronioce, javila je Srna.
Za sada nema informacija o eventualnom nastavku potrage.
‘Najomraženiji čovjek’
“Instrumenti pokazuju da se brod pomjerio, a mi sada provjeravamo da li se stabilizovao kako bi smo nastavili pretragu. U ovom trenutku ne možemo da priđemo brodu”, izjavio je portparol spasioca Luka Kari, prenio je AFP.
U potrazi za preostalim nestalim putnicima i članovima posade, spasilačke ekipe koristile su kontrolisane eksplozije kako bi prokrčile put kroz olupinu broda, javio je Tanjug.
Nesreća se desila u petak uveče kada je brod sa 4.229 putnika i članova posade naletio na greben i pocijepao korito, a potom se prevrnuo na bok.
“Najomraženiji čovjek u Italiji”, kapetan talijanskog kruzera Costa Concordia u kućnom je pritvoru.
Francesco Schettino je stavljen u kućni pritvor jer je nasukao brod na otoku Giglio u Toskani, nakon čega je navodno napustio brod prije nego što su posada i putnici spašeni, prenosi Fena.
Lučke vlasti zabilježile su telefonski razgovor u kojem se čuje da je kapetan Francesco Schettino ignorisao pozive da se vrati na brod nakon što se nasukao na pješčani sprud i prevrnuo na stranu.
Schettino (52) kojeg je talijanski list Corriere della Serra opisao kao “najomraženijeg čovjeka u Italiji”, optužen je za višestruka ubistva i napuštanje broda prije nego što su svi putnici spašeni.
On je, javljaju talijanski mediji, iz zatvoru u centralnom talijanskom gradu Grosseto u kojem je bio po naredbi tužioca Francesca Verusia, pušten u srijedu ujutro.
Schettini je porekao da je napustio brod, javio je u srijedu DPA.
Tokom višesatnog ispitivanja Schettiono je tužiocima rekao da je tokom brodoloma spasio mnoge živote.
Kompanija koja je vlasnik broda, optužila je u nedjelju kapetana broda za “greške”, uključujući rutu broda i ponašanje u trenutku nesreće, kao i napuštanje broda prije putnika.
U trenutku nesreće na luksuznom turističkom brodu nalazilo se 3.200 putnika i 1.023 člana posade, od kojih je većina evakuisana čamcima za spasavanje, helikopterima i drugim brodovima koji su se zatekli u tom području.
Više od 70 putnika broda Costa Concordia koji se nasukao i potonuo u petak pored italijanske obale, podnijelo je zajedničku tužbu protiv kompanije koja je vlasnik broda.
Iza brodoloma broda Costa Concordia kriju se mnog tajne, piše italijanska štampa, navodeći da to potvrđuju i riječi glavnog tužitelja toskanske provincije Grossetto.
“Mi osim uloge kapetana broda razmatramo i eventualnu odgovornost čitavog komandnog lanca”, kazao je tužitelj Francesco Veruzio.
Istražitelji su ispitali desetak ključnih svjedoka koji su ispričali da je tokom 60 minuta kada se odlučivalo o sudbini Concordije i 4.200 putnika i posade, kapetan Francesco Schettino sve vrijeme razgovarao mobilnim telefonom, navode italijanski mediji.
Kapetan je svom advokatu rekao da je spreman odgovoriti na sva pitanja koje će mu sudija postaviti, dok tužilaštvo najavljuje da Schettinu prijeti kazna od 15 godina zatvora.
Članovi posade su tako rekli da su ga mnogo puta pitali šta da rade, ali da im on nije odgovarao, već je uporno obavljao telefonske pozive, od kojih su najmanje tri bila upućena Robertu Ferariniju, direktoru za pomorske opracije koji je bio zadužen za kontrolu Concordijine flote.
Navigacioni kodeks
Nije, međutim, poznato šta je Ferarini rekao kapetanu.
Prema italijanskom navigacionom kodeksu, kapetan koji napusti brod u opasnosti može dobiti do 12 godina zatvora.
Francuski par Ophelie Gondelle i David Du Pays, koji su se ukrcali u Concordiju u Marseju, kažu da su vidjeli kapetana u čamcu za spašavanje, prekrivenog dekom, dosta ranije nego što su svi putnici napustili brod.
„Kapetan je ranije otišao i bio je na pristaništu prije nego su svi napustili brod“, kazala je Gondelle (28), oficir u francuskoj vojsci.
Schettino i dalje tvrdi kako stijene, na koje se Costa Concordia nasukala, nisu bile ucrtane u nautičkim kartama.
Izvor: Agencije