Novi predsjednik Gvatemale pozvao na rat protiv droge

Novi predsjednik Gvatemale Otto Perez Molina položio je zakletvu pozvavši Sjedinjene Države i Meksiko da mu pomognu u borbi protiv krijumčarenja droge i nasilja koje je zahvatilo Srednju Ameriku.
„Promjena je počela. Posvećeni smo sigurnosti i miru koji svi želimo“, rekao je Perez, koji je pobijedio na izborima u novembru.
Bivši vojni general obećao je da će pokrenuti oštru borbu protiv povišene stope nasilnih zločina i trgovine narkoticima. Gvatemala ima jednu od najviših stopa ubistava na svijetu i za većinu nasilja okrivljene su ulične bande.
„Danas pozivam svoje međunarodne partnere u zajedničku borbu protiv krijumčarenja droge, Meksiko, Srednju Ameriku, a specijalno pozivam Sjedinjene Države“, rekao je Perez.
Dan prije predsjedničke inauguracije, ubijen je kongresmen Oscar Valentin Leal Caal, koji je upucan ispred sjedišta bivše vladajuće partije.
Njegove stranačke kolege su izjavile da je Leal pregovarao da se pridruži stranci novog predsjednika.
„Jako smo zabrinuti zbog ubistva kongresmena, koji je izabrani predstavnik naroda, i nadamo se da će istraga o ubistvu dati rezultate“, rekao je američki ambasador Arnold Chacon.
Istina o zločinima
Perez je obećao i da će smanjiti siromaštvo i neuhranjenost djece. Perez je prva vojna ličnost na čelu Gvatemale od povratka demokratije 1986. godine.
On je vlast preuzeo od Socijaldemokrate Alvara Koloma, kojem Ustav brani da se ponovo kandidira za funkciju predsjednika.
Agencije prenose da Perez podržava ispunjavanje uvjeta koje je postavio američki Kongres kako bi se zemlji ponovo uvela pomoć, koja je suspendirana 1978. godine, u toku građanskog rata u Gvatemali koji je trajao 36 godina.
Među postavljenim uvjetima je reforma pravosudnog sistema, koji nije izveo pred pravdu odgovorne za zločine tokom oružanog sukoba.
Komisija Ujedinjenih naroda koja se bavi otkrivanjem istine o sukobu, objavila je da su državne snage i paravojne grupe počinile najviše ubistava.
Perez je dugo tvrdio da u sukobu u kojem je poginulo 200.000 civila, uglavnom Maja, nije bilo masakara, kršenja ljudskih prava ili genocida.
„Molim se za istinsko pomirenje. Molim se da moja generacija bude posljednja ratna generacija, a da će sljedeća biti prva generacija mira“, rekao je Perez.
Izvor: Agencije